رطوبت خاک گلدان و باغچه

با چه روشی رطوبت خاک گلدان و باغچه را میتوان اندازه گیری کرد؟

اندازه گیری رطوبت خاک گلدان: زمانی شما در نگهداری گیاهان آپارتمانی و حتی گیاهانی که داخل باغچه کاشته اید موفق خواهید شد که زمان دقیق آبیاری را بدانید، زمان دقیق آبیاری زمانی می باشد که گیاه شما نیاز به آب دارد نه زمان از پیش تعیین شده که روشی اشتباه در آبیاری گیاهان می باشد. پس با من همراه باشید تا به شما روش های این کار را آموزش بدم

کنترل کردن رطوبت خاک در سطح مناسب، برای رشد گیاهان بسیار مهم می باشد. در خیلی از گیاهان رطوبت زیاد میتواند بیشتر از کم آبی مشکل ساز باشد. یکی از راه حل های کسب موفقیت در رشد و پرورش گل و گیاه، اندازه گیری درست رطوبت خاک گلدان یا باغچه می باشد.

تشخیص میزان رطوبت خاک گلدان و باغچه
تشخیص میزان رطوبت خاک گلدان و باغچه

نحوه بررسی خاک و میزان رطوبت آن

هر زمان از اندازه گیری میزان رطوبت خاک گلدان یا باغچه یمشود اولین گزینه شاید لمس خاک به نظر برسد، اگر بخواهیم یک قاعده کلی (نه چندان درست بخاطر گونه های مختلف گیاهان) برای زمان آبیاری بیان کنیم باید گفت به یک گیاه گلدانی که قطر دهانه گلدان ۱۵ سانتیمتر است، باید زمانی آب بدهید که به میزان ۵ سانتیمتر بالای خاک در هنگام لمس خشک باشد. در مورد گلدانهای بزرگتر که ۲۰ تا ۲۵ سانتیمتر قطر دارند، زمانی که خاک تا عمق ۱ تا ۳ سانتیمتری خشک شد، باید آن را آبیاری کنید.

نحوه تست رطوبت خاک باغچه

یک بیلچه را در خاک فرو کنید، سپس آن را کمی کج کنید تا ببینید وضعیت رطوبت به چه میزانی می باشد. البته میتوان از چوب باریک و بلندی هم برای این کار استفاده کرد به این شکل که چوب را را در خاک فرو کنید با این کار مقداری از چوب که مرطوب باشد میزان رطوبت را به شما نشان خواهد داد. از میخ هم میتوان برای این کار استفاده کرد به این شکل که پس از فرو کردن آن در خاک زمانی که میخ را بیرون میکشید، اگر تمیز بود و خاک به آن نچسبیده بود به این معنی است که خاک شما خشک است و نیاز به آبیاری دارد در صورتی که اگر خاک خیس باشد مقداری از آن به میخ یا بیلچه میچسبد.

تست رطوبت خاک باغچه با بیل
تست رطوبت خاک باغچه با بیل

نکته مهم

توجه داشته باشید نیاز به آب بستگی زیادی به نوع گیاه دارد.  مثلا گیاهان گوشتی و آبدار خاک خشک را ترجیح میدهند و نباید به آنها زیاد آب بدهید در حالی که برخی دیگر مانند گل تاج الملوک خاک همیشه مرطوب را دوست دارد. با این حال تقریبا همه گیاهان نیازمند گردش هوا در اطراف ریشه هستند و در صورت خیس و اشباع بودن خاک و زهکشی ضعیف آن، در معرض پوسیدگی ریشه قرار میگیرند.

انواع ابزارهای اندازه گیری رطوبت خاک

برای نظارت دقیق بر خیسی خاک باید ابزارهای مخصوص داشته باشید. انواع رطوبت سنجهای ساده و ارزان در مراکز فروش لوازم باغبانی و فروشگاههای اینترنتی قابل تهیه هستند و برای پرورش گل و گیاه در فضای داخل و خارج از خانه به کار شما می آیند. این دستگاه به شما میگوید آیا نواحی اطراف ریشه، خیس است یا مرطوب و یا خشک. این ابزار که با استفاده از تکنولوژی به شما زمان دقیق آبیاری گیاهان را نشان خواهند داد.

سولاما بهترین گزینه برای گلدان شما

یکی از این ابزار سنسور رطوبت سنج خاک گلدان سولاما می باشد که به شما زمان دقیق آبیاری را با استفاده از هشدار صوتی و نوری نشان خواهد داد. از ویژگی های منحصر به فرد این محصول ارزان بودن، کارکرد آسان و مد تست می باشد که شما را از تهیه تعداد زیاد سنسور بی نیاز می کند.

سنسور رطوبت سنج گلدان سولاما
سنسور رطوبت سنج گلدان سولاما

سایر ابزار برای سنجش رطوبت

ابزارهای دیگر سنجش رطوبت برای کاربردهای کشاورزی نیز وجود دارند از جمله اندازه گیری کشش سطحی (تنزیومتر) و بلوک مقاومت الکتریکی که کشش رطوبت خاک را نشان میدهد. اگر چه هر دو ابزار نامبرده دقیق بوده و استفاده از آنها آسان است، اما گرانتر از رطوبت سنجهای میله ای ساده هستند.

 دستگاه های سنتی اندازه گیری رطوبت خاک گلدان و باغچه
دستگاه های سنتی

رفلکتومتری یا بازتاب سنجی در حوزه زمان ( TDR ) نیز یک روش جدید و گرانتر است که با سرعت و دقت بیشتری رطوبت خاک را اندازه میگیرد اما سنسور آن اغلب نیاز به کالیبره شدن مجدد داشته و تفسیر داده ها ممکن است نسبتا دشوار باشد. 

برای خرید سنسور رطوبت سنج خاک گلدان سولاما به فروشگاه ما مراجعه کنید.

سولاما نبض گیاهان شما

    نظرتان را بنویسید

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.*