زنجان، مرکز نوآوری
021-28425212
9 زنگ خطر که نشان می دهد ، گیاه خود را بیش از حد آبیاری می کنید

9 زنگ خطر که نشان می دهد ، گیاه خود را بیش از حد آبیاری می کنید

علائم آبیاری بیش از حد گیاهان چیست؟ چیزی که درباره گیاهان محرز و آشکار است این است که آنها به آب احتیاج دارند. ولی چیزی که بیشتر مردم نمی دانند این است که دادن آب زیاد به گیاه می تواند صدمه بیشتری نسبت به کمبود کافی آن وارد کند. همیشه به گیاه خشک می توان آب بیشتری داد، اما وجود رطوبت بیش از حد می تواند باعث بروز برخی از مشکلات و بیماری ها در گل ها و گیاهان شما گردد که درمان آن گاها دشوار است که حتی در برخی موارد می تواند منجر به مرگ گل های زیبای شما شود.

پس سوالی که قبل از هر چیزی باید به آن پاسخ دهیم این است “آبیاری بیش از حد چگونه به گیاهان و گل ها و حتی نهال های جوان صدمه می زند؟”

در پاسح باید گفت در حالی که ریشه های گیاه برای رشد به آب نیاز دارند ، آنها برای تنفس به هوا نیز احتیاج دارند. ولی آبیاری بیش از حد گیاه شما را غرق خواهد کرد. به عبارتی خاک سالم و با کیفیت باعث می شود اکسیژن در فضای بین ذرات خاک جریان داشته باشد. ولی اگر به دلیل آبیاری بیش از حد خاک دائما مرطوب باشد، باعث مسدود کردن فضای آراد بین ذرات خاک و در نتیجه مانع از جریان اکسیژن می شویم. در نتیجه اکسیژن رسانی محدود شده و گیاهان قادر به نفس کشیدن نخواهند شد. این کار مقدمه ای خواهد بود بر بیماری و مرگ زودرس گل ها و گیاهان زیبای شما.

پس با پیوتک همراه باشید تا به این سوالات شما پاسخ دهیم: 1- چرا آبیاری زیاد باعث بیماری و در نتیجه مرگ گیاهان می شود؟ 2-علائم آبیاری بیش از حد گیاهان (مخصوصا گیاهان آپارتمانی) چیست؟ 3-چگونه گیاهانی که بیش از حد آبیاری شده اند را نجات دهیم؟ 4-چگونه از آبیاری بیش از حد گیاهان جلوگیری کنیم؟ 5-بهترین زمان برای آبیاری گیاهان چیست؟ تا از آبیاری بیش از حد آنها جلوگیری کرده و شاهد مرگ آنها نباشیم.
نشانه های آبیاری زیاد گیاهان
نشانه های آبیاری زیاد گیاهان

1- چرا آبیاری زیاد باعث نابودی مرگ زودرس گیاهان می شود؟

آب مایه ی حیات گیاه بوده و بلاشک مهم ترین فاکتور رشد و سلامتی گیاه محسوب می شود، ولی اهمیت زمان و اندازه استفاده از آن زمانی اهمیت خود را نشان می دهد که بدانید آبیاری زیاد می تواند به اندازه آبیاری کم، مرگ آور و خطرناک باشد. ولی چرا و چگونه؟ چگونه آب که زندگی بخش است می تواند شرایط مرگ گیاهان شمارا فراهم کند؟ با آبیاری زیاد و بیش از حد گلدان ها و حتی نهال های جوان باغچه تان، موارد زیر رخ می دهد:

کمبود اکسیژن و غرق شدن گیاه:

همانطور که در ابتدای مقاله گفته شد آبیاری بیش از حد، اکسیژن مورد نیاز ریشه ها را به شدت کاهش می دهد (یا حتی قطع می کند)، بدین معنی که گیاهان اکسیژن کافی برای زنده ماندن دریافت نمی کنند. این دلیل اصلی است که چرا آب زیاد باعث از بین رفتن گیاه می شود. می بینید که درست مثل انسان، ریشه گیاهان نیز برای زنده ماندن به هوا احتیاج دارند. برگهای گیاه دی اکسید کربن را از هوا استخراج می کنند تا “مواد غذایی” خود را تهیه کنند ( مخصوصا مواد نشاسته ای و قندها) ، اما برای سالم ماندن به اکسیژن نیز نیاز دارند. به دست آوردن اکسیژن وظیفه ریشه ها است، زیرا آنها به تهیه مواد مغذی برای گیاه و سالم ماندن کمک می کنند.

پوسیدگی ریشه

یکی دیگر از عواقب خطرناک آبیاری بیش از حد گیاهان پوسیدگی ریشه است، که این پوسیدگی گاه برگشت ناپذیر بوده و منجر به نابودی گیاهان شما خواهد شد. پوسیدگی ریشه اساساً در اثر غرقاب یا زهکشی ضعیف ایجاد می شود. به عبارتی آبیاری بیش از حد باعث رشد قارچ هایی خاصی می شود که نهایتا باعث پوسیدگی ریشه میشوند، از جمله فیتوفتورا، پیتیم و ریزوکتونیا. این بیماری در گیاهان آپارتمانی بیشتر از گیاهان باغچه ای و باغی دیده می شود و اغلب منجر به مرگ گیاه می شود. این قارچ ها باعث پوسیدگی ریشه ها شده و آنها را جهت تأمین مواد مغذی و ضروری گیاه با مشکل مواجه می کند. از آنجا که راهی برای برگشت پوسیدگی ریشه وجود ندارد، معمولاً آبیاری یک گیاه (به ویژه گیاهان آپارتمانی) فقط در صورت خشک شدن خاک اطراف توصیه می شود، زیرا این امر خطر غرقاب را به حداقل می رساند.

عدم جذب مواد مغذی

گل ها و گیاهان دارای موهای ریشه ای هستند که آب و مواد مغذی خاک را جذب می کنند و متعاقباً آن مواد غذایی را به قسمت های مختلف گیاه منتقل می کنند. تماس مداوم با آب باعث از بین رفتن این موهای ریشه ای می شود. بنابراین، گیاهان به تدریج عضوی از بدن خود را که مسئول جذب اکسیژن است و انتقال مواد غذایی هستند را از دست می دهند.

آب اضافی کودها را شستشو می دهد

کودها به خاک اضافه می شوند تا مواد مغذی و مورد نیاز رشد گیاه رو تامین کنند. آبیاری بیش از حد می تواند به طور بالقوه باعث شستشوی کود و مواد مغذی درون آنها شده، و در نتیجه گیاهان را از این مواد ارزشمند محروم سازد.

علائم آبیاری بیش از حد گیاهان
علائم آبیاری بیش از حد گیاهان

2- علائم آبیاری بیش از حد گیاهان (مخصوصا گیاهان آپارتمانی) چیست؟

گیاهانی که در خاکی با رطوبت بیش از حد رشد می کنند از کمبود اکسیژن رنج می برند که منجر به از بین رفتن ریشه ها و از بین رفتن قدرت گیاه می شود. کاهش رشد کند با زرد شدن برگها از علائم زیاد آبیاری است. گیاهان ممکن است از سوختن برگ یا سوختگی برگ رنج ببرند. لکه ها و تاول ها آبکی  ممکن است روی ساقه ها و برگ ها ظاهر شود. تاج گیاه ممکن است پوسیده شود. ریشه های آسیب دیده ی ناشی از آبیاری فراوان، دفاع کمی در برابر پوسیدگی موجود در خاک دارند. بنابراین گیاه به دلیل پوسیدگی ریشه کم کم سلامتی و شادابی خود را از دست داده و در نهایت می میرد.

  • پوسیدگی ریشه
  • کند شدن رشد گیاه
  • زرد شدن برگ ها
  • قهوه ای شدن برگ ها
  • نوعی قارچ به نام ادما (Edema)
  • ریزش برگ های گیاه
  • پژمردگی برگ ها و گل های گیاه
  • رشد کپک

هر یک از علائم فوق می تواند زنگ خطری باشد بر این که گیاهان خود را بیش از حد آبیاری می کنید. با شناخت زودهنگام این علائم، می توانیم سلامتی گیاهانمان را حفظ کرده و از مرگ آنها جلوگیری کنیم. در ادامه به تشریح هر یک از این علائم خواهیم پرداخت.

1- پوسیدگی ریشه

مهم ترین و خطرناک ترین علامت گیاه پر آب که تا کنون هم چندین بار به آن اشاره کردیم پوسیدگی ریشه است. پوسیدگی ریشه ممکن است به چند دلیل رخ دهد، ولی اگر از خاک مرطوب برای گیاه خود استفاده می کنید و از طرفی به دلیل زهکشی نامناسب آب نمی تواند به درستی تخلیه شود، احتمال پوسیدگی ریشه نیز وجود خواهد داشت.

به عبارتی هنگام آبیاری گیاه، آب از طریق خاک گلدان به ریشه های گیاه منتقل می شود. اگر خاک برای انجام این کار در وضعیت مناسب نباشد، انتقال آب به ریشه ها به درستی اتفاق نمی افتد. دقیقا مثل زمانی که گیاه بیش از حد آبیاری گردد. در این حالت هوادهی ریشه نمی تواند رخ دهد که باعث کاهش اکسیژن ریشه ها، و نهایتا نوعی خفگی در گیاه و سرانجام پوسیدگی ریشه رخ می دهد. گیاه پس از آغاز پوسیدگی ریشه، به طور معمول نهایتا تا 10 روز وگاهی کمتر زنده می ماند.

اما مشکلی که وجود دارد این است که پوسیده شدن ریشه در زیر خاک و دور از چشمان ما اتفاق می افتد، پس باید به سایر علائم حیاطی گلها دقت کنیم. در نتیجه قبل از این که ریشه گیاه کاملا پوسیده و نهایتا منجر به مرگ گیاهان زیبای ما شود بایستی سایر علائم ظاهری که در ادامه گفته می شود را مرتب بررسی کنیم.

2- آهسته شدن رشد گیاه

آیا می دانید گیاه شما با چه سرعتی رشد می کند؟ مسلما سرعت رشد گیاهان به چندین فاکتور و شرایط محیطی وابسته است (که در مقاله های قبلی اطلاعات کاملی درباره آنها در اختیار شما عزیزان گذاشته ایم)، ولی تصور کنید در شرایط نوری و رطوبت و دمای مناسب، سرعت رشد گیاه شما به طرز محسوسی کاهش پیدا کند، و در حالی که شما فکر می کردید که از گیاه خود به خوبی مراقبت می کردید گیاه شما خیلی آهسته تر از قبل جوانه می زند و حتی شاهد ریزش برگ های جوان و نورس هستید. اگر این اتفاقات در شرایط مناسب محیطی رخ دهد به میزان آبیاری گیاهانتان شک کنید. آهسته شدن رشد گیاهانتان می تواند ناشی از آبیاری بیش از حد گلدان ها باشد.

3- زرد شدن برگ گیاهان

برگ های گیاهان به دلایل مختلف می توانند زرد شوند. مثلا کمبود نور از بارزترین دلایل زرد شدن برگ های گیاهان است. گیاهان برای فتوسنتز که دلیل سبز بودن آنهاست به نور کافی نیاز دارند. لذا برگ های زرد می تواند ناشی از نور ناکافی باشد. از طرفی اگر به اندازه کافی به گیاهانتان کود ندهید و تغذیه آنها را محدود کنید ممکن است شاهد زرد شدن برگهای گیاهانتان باشید. همچنین دمای نامتعارف می تواند بر رنگ برگ گیاهانتان تأثیر بگذارد.

ولی موردی که شاید برایتان تعجب آور باشد، زردی برگ ها به دلیل آبیاری بیش از حد گیاهان می باشد. گیاهان به شدت مستعد ابتلا به تنش و بیماری ناشی از رطوبت هستند. در صورت مواجهه با برگهای زرد به سراغ خاک گیاه خود بروید و میزان رطوبت آن را بسنجید (در مقاله های قبلی روش های سنجش رطوبت خاک را به طور کامل توضیح دادیم). اگر رطوبت زیادی در آن احساس کردید مسلما زردی برگ ها ناشی از آبیاری بیش از حد گلها می باشد.

4- برگ های قهوه ای رنگ

ولی گاهی اوقات برگهای سبز و شاداب گلهای شما مایل به رنگ قهوه ای شده اند! گاهی اوقات فقط نوک برگها قهوه ای می شوند و کم کم به کل برگ سرایت می کند.

اولین دلیل قهوه ای شدن برگ ها، کمبود رطوبت است. با آبیاری کم عمق، شما فقط قسمت بالای خاک را آبیاری می کنید. بنابراین آب نمی تواند به ریشه ها برسد و مقدار زیادی از آن تبخیر می شود. اگر فقط نوک برگ ها قهوه ای شده است، با آبیاری مناسب گیاهانتان ( از روش هایی که در مقاله قبلی بیان شد) به احتمال زیاد از ادامه این روند جلوگیری خواهد شد.

اما دلیل دوم قهوه ای شدن برگ ها، همان آبیاری بیش از حد گیاهان است. بیشتر افراد قهوه ای شدن برگ را با مرگ یا پوسیدگی مرتبط می دانند. این کاملا اشتباه نیست در حالی که در بالا ذکر کردیم که تنش رطوبت باعث زرد شدن برگ گیاهان می شود ، به همین دلیل برگ های گیاه قهوه ای می شوند.

5- نوعی قارچ به نام ادما (Edema)

ممکن است حتی قبلاً این اصطلاح را نشنیده باشید! ادما (Edema) نوعی احتباس آب غیرطبیعی در گیاهان است که اغلب تحت تأثیر محیط گیاه است. این بیماری معمولا زمانی اتفاق می افتد که ریشه ها آب زیادی دریافت کنند. بنابراین ، فشار آب درون سلولهای داخلی برگها افزایش و افزایش می یابد. و نهایتا سلول ها را منفجر می کند

علائم بیماری گیاه ادم در گونه های حساس متفاوت است، اما اغلب شامل برجستگی، تاول یا لکه های آغشته به آب در زیر برگها است. این قسمت ها ممکن است گسترش یافته و شکل چوب پنبه ای بگیرند، اما در برخی گیاهان پیچش یا حلقه زنی معمول است. ممکن است تاول های سفید و پوسته ای در امتداد رگبرگ های برگ ایجاد شود یا لکه های مایل به زرد در سطح فوقانی برگ ایجاد شود. تاول ها با گذشت زمان تغییر می کنند و گاهی به بافت های چوب پنبه ای تبدیل می شوند. رنگ این بافت ها میتواند قهوه ای ، برنزه یا سفید هم باشد. اگر اجازه دهید این قارچ ها و تاول ها ادامه پیدا کنند مسلما حال گیاه شما بدتر و بدتر خواهد شد. پس حواستان به آنها باشد.

6- ریزش برگ ها (خصوصا برگ های جوان)

آبیاری بیش از حد باعث ریزش برگ گیاهان می شود. این ممکن است به طور آهسته و یا گاهی یکباره اتفاق بیفتد. همانطور که قبلاً اشاره کردیم، برگهای جوان هم می توانند دچار ریزش شوند. ولی گاهی ممکن است این برگها قبل از ریزش، قهوه ای یا زرد شده باشند.

7- پژمردگی برگ ها و گل های گیاه از علائم آبیاری بیش از حد گیاهان

آب مایه ی حیات یک گیاه است، ولی به همان اندازه می تواند مرگ آور و خطرناک هم باشد. به عبارتی درست است که گیاهان برای زنده ماندن به آب نیاز دارند، اما به مقدار معقول و مورد نیاز. آبیاری کم یا زیاد می تواند سلامت گل های شما را به خطر بیندازد.

یک گیاه جدید و نسبتاً سالم و سرحال نباید دچار پژمردگی شود. اگر در قسمت هایی پژمرده شده است، دوباره رطوبت خاک را امتحان کنید. احتمالاً رطوبت خاک بالا خواهد بود. اگر برگها قهوه ای به نظر می رسند و پژمرده شده اندو از طرفی با لمس آنها احساس لنگی و نرمی می کنید، گیاه را بیش از حد آبیاری کرده اید. البته اگر ترد و خشک باشند، نیاز به آبیاری دارند.

8- رشد کپک

کپک در اصل نوعی باکتری است و فقط محیط مرطوب را دوست دارد. گاهی زمانی که گیاه خود را آبیاری می کنید شاهد لکه های سفید بر روی خاک و اطراف ساقه گیاهان بوده اید. کپک ها همچنین می توانند در برگ و ساقه گیاهان شما ظاهر شوند. همچنین متوجه خواهید شد که ساقه های گیاه شما دارای پوست نسبتا سست و دارای بافتی نرم است که مس تواند اثرات ناشی از وجود کپک در بدنه آنها باشد. کپک الزاما ناشی از آبیاری فراوان نمی باشد، اما اگر این اتفاق بیفتد زنگ خطری است برای شما که احتمالا گیاهانتان را بیش از حد آبیاری کرده اید.

نشانه های آبیاری زیاد گیاهان آپارتمانی
نشانه های آبیاری زیاد گیاهان آپارتمانی

3-چگونه گیاهانی را که بیش از حد آبیاری شده اند، نجات دهیم؟

اولین قدم برای بهبود وضعیت گیاهان بیمار(ناشی از پر آبی) و نجات آن ها، بررسی علائم ظاهری و عکس العمل آنها می باشد. اگر گیاهان شما زردی نشان می دهند اما هنوز شروع به پژمردگی نکرده اند، می توانید با شروع آبیاری مناسب آنها را از مرگ نجات دهید. ولی اگر پژمردگی شروع شده است، برای نجات آنها باید بیشتر کار کنید.

روش های آبیاری مناسب گیاهان زرد:

1- بررسی کنید که آیا گیاهان شما به آب نیاز دارند یا خیر. اگر خاک کاملاً مرطوب باشد، گیاه شما به آب احتیاج ندارد. فقط در زمان خشک بودن خاک، آب به آن اضافه کنید.

نکته مهم : گیاهان مختلف نیاز آبی مختلفی دارند. به مقادیر مختلف آب نیاز دارند، در این مورد ” سنسور سولاما” شما را کمک خواهد کرد. این سنسور قادر است در 3مد مختلف جهت آبیاری گیاهان با نیازهای آبی متفاوت تنظیم گردد.

2- وقتی تشخیص دادید گیاه به آب نیاز دارد ، این کار را با مرطوب کردن کل منطقه ریشه انجام دهید. وقتی مقدار کافی آب داده اید باید از منطقه تخلیه خارج شود. آب نباید از بالا استفاده شود بلکه باید آب را به آرامی به پایه گیاه رساند.

3- در شب آب ندهید. گیاهانی که تمام شب مرطوب می مانند ، تمایل به تولید بیماری دارند. فقط در صورتی آب دهید که گیاه شما قبلاً پژمرده شده باشد.

تکنیک های نجات گیاهان پژمرده

1- گیاه خود را به یک منطقه سایه دار منتقل کنید حتی اگر یک گیاه کاملاً آفتاب دوست باشد. برگهای مرده یا در حال مرگ را بردارید. اینها باید به راحتی قابل تشخیص باشند.

2- گلدان خود را از نظر زهکشی مناسب بررسی کنید و در صورت امکان فضای هوای اضافی در اطراف ریشه ایجاد کنید. این اجازه می دهد تا اکسیژن به محدوده ریشه برسد. هر ریشه مرده یا در حال مرگ را از بین ببرید و فقط ریشه هایی را که سالم هستند نگه دارید.

3- آبیاری را فقط هنگامی انجام دهید که خاک در اثر لمس خشک باشد، اما اجازه ندهید که خیلی خشک شود.

4- اگر گیاه مبتلا به قارچ شده است، با قارچ کش مناسب و روش اصولی اقدام به درمان گیاهتان کنید. اگر می خواهید قارچ کش استفاده کنید ، چای بابونه را امتحان کنید. ضد میکروبی و به اندازه کافی ملایم برای یک گیاه بهبود یافته مانند گیاه شماست.

در ادامه چند مورد عمومی و کلی را درباره گیاهانی که به دلیل آبیاری زیاد دچار بیماری شده اند عنوان کرده ایم:

1- آبیاری عمیق:

آبیاری عمیق ریشه ها را ترغیب می کند تا در اعماق خاک به جایی که مرطوب و بسیار خنک تر است بروند. با دفعات کمتر اما برای مدت زمان طولانی تر، گیاه بیمار را آبیاری کنید. بنابراین آب به عمق خاک می رسد. آبیاری کامل و خوب باعث تقویت گیاهتان خواهد شد.

2- استفاده از روش های نوین آبیاری:

آبیاری بیش از حد علاوه بر هدر دادن آب، می تواند شرایط بیماری قارچی را تقویت کند. برای این که گیاهانتان را به اندازه و به موقع آبیاری کنید، بهتر است از روش های نوین بهره ببرید. در مقاله “رطوبت سنج” انواع سنسورهای رطوبت سنج گل های آپارتمانی معرفی شده است. سنسور رطوبت سنج “سولاما” قادر است زمان دقیق آبیاری را به شما اعلانم کند.

3- به خاک گلدانتان رسیدگی کنید:

آب مناسب بدون خاک مناسب نمی تواند نقشی ایفا کند. مواد آلی مانند کود کمپوست یا کود پوسیده را به گیاهان اضافه کنید، مواد آلی می توانند باعث بهبود زهکشی در خاکهای سنگین رسی شوند.

4- گیاهان متناسب با محیط زندگیتان را برای نگهداری انتخاب کنید.

گیاهانی انتخاب کنید که در گلخانه یا باغچه شما رشد کنند. برای خاکهای مرطوب و زهکشی نشده از گیاهان آب دوست استفاده کنید. همچنین گیاهان بومی را در نظر بگیرید که به طور کلی سازگاری بهتری دارند، تقاضای آب کمتری دارند و مشکلات آفت کمتری دارند.

5- فقط در صورت لزوم به گیاهانتان آب دهید:

بیشتر گیاهان به طور معمول در مقابل نور آفتاب کمی پژمرده می شوند و ممکن است در طول روز با حرکت خورشید به خودی خود بهبود یابند. قبل از آبیاری نسبت به رطوبت خاک مطمئن شوید.

6- سطح خشک همیشه نشانه نیاز آب نیست:

سطح به طور کلی ابتدا خشک می شود و نشانگر واقعی رطوبت عمق خاک نیست. آبیاری نکنید تا خاک در سطح ریشه، که در ته گلدان است کاملاً خشک شود.اگر سوراخ زهکشی به اندازه کافی بزرگ باشد ، می توانید گیاه را بلند کرده و خاک را از پایین احساس کنید تا رطوبت دقیق بخوانید. برای بررسی میزان رطوبت گلدان، حتما مقاله ی “رطوبت سنج” و ” روش های اندازه گیری رطوبت گلدان” را مطالعه کنید.

7- آبیاری درختان و بوته های تازه کاشته شده را در اولویت قرار دهید:

گیاهان جوان وقت کافی برای ایجاد سیستم های ریشه ای عمیق نداشته اند و برای زنده ماندن به آب های سطحی وابسته هستند. اجازه ندهید که ریشه های درختان و بوته های تازه کاشته شده کاملا خشک شوند یا خیلی اشباع شوند. به یاد داشته باشید که وقتی گیاهان کاملاً استقرار پیدا کنند، به آب کمتری احتیاج دارند.

8- ریشه های بیمار را اصلاح کنید.

گلدان گیاه را بچرخانید و تمام ریشه های آسیب دیده را اصلاح کنید تا زنده بماند. ریشه سالم سفید هستند، در حالی که ریشه های پر از آب سیاه یا قهوه ای هستند. گیاه را با احتیاط از گلدان خارج کرده و هرگونه ریشه بیمار را با قیچی های باغبانی برش دهید. برای جلوگیری از شیوع بیماری ریشه، حتماً از پاک کردن توسط الکل در بین هر برش استفاده کنید. اگر می خواهید گلدان را در همان ظرف قبلی بکارید، حتما آن را کاملاً با مواد ضد عفونی کننده بشویید و دوباره با خاک تمیز پر کنید. هنگامی که این کار انجام شد ، تا زمانی که ببینید جریان آن از سوراخ های زهکشی انجام می شود ، آبیاری کنید.

اما مد نظر داشته باشید که هیچ تضمینی وجود ندارد که گیاه شما بتواند بهبودی و سلامت خود را به دست آورد. اگر قرار است گیاه شما زنده بماند، تقریبا طی یک هفته به نتیجه خواهید رسید. در این مرحله می توانید گیاه خود را به مکان اصلی خود برگردانید و آبیاری آن را به صورت عادی از سر بگیرید.

مشخص کردن زمان آبیاری گیاهان
مشخص کردن زمان آبیاری گیاهان

4-چگونه از آبیاری بیش از حد گیاهان جلوگیری کنیم؟

نیازی به گفتن نیست که آبیاری بهینه گیاهان جنبه بسیار مهمی در نگهداری گیاه است و باید آن را با دقت درک کرد.

1- اولین کاری که باید انجام دهید تا از آبیاری بیش از حد گیاهان (به ویژه گیاهان داخل منزل و آپارتمانی) جلوگیری کنید، بررسی نیاز آبی گیاه است. گیاهان در حالت کلی به 3نوع: نیاز آبی کم، متوسط و زیاد تقسیم می شوند.

2- رطوبت خاک را فقط با مشاهده سطح قضاوت نکنید – می توانید از کاوشگر خاک یا ماله دستی استفاده کنید، ابزارهای خاصی وجود دارد (مانند سنسورهای رطوبت سنج ) که به شما کمک می کند میزان رطوبت مورد نیاز خاک را در یک زمان مشخص تشخیص دهید.

3- نکته مهم دیگر این است که دستورالعمل های مراقبت از هر گیاه را بخوانید و برنامه آبیاری خود را مطابق با آن تنظیم کنید.

4- بهتر است یک گلدان با سوراخ های زهکشی مناسب تهیه کنید. . اینها اجازه می دهد آب اضافی از ته گلدان خارج شود. یكی از دلایل اصلی آبگیری گیاه این است كه گلدان سوراخ های زهكشی مناسبی ندارد.

5-بهترین زمان برای آبیاری گیاهان چیست؟

تا از آبیاری بیش از حد آنها جلوگیری کرده و شاهد مرگ آنها نباشیم. در مقاله ” روش های اندازه گیری رطوبت گلدان ” ، رایج ترین روش های سنجش رطوبت خاک گلدان جهت آبیاری به موقع گلها بیان شده است.

1- رنگ خاک: هرچه خاک تشنه تر باشد رنگ خاک به سمت خاکستری می رود و هرچه سیراب تر باشد رنگ خاک سیاه تر می شود.

2- وزن: طبعاً عمده وزن خاک گلدان شما را آب تشکیل می دهد و با کاهش این ذخیره وزن گلدن کاسته می شود بنا بر این با بلند کردن گلدان امکان بررسی زمان و‌ نحوه آبیاری گل و‌ گیاه میسر است.

3- ضربه: طبعاً در اثر برخورد اشیا با اجسام متراکم صدا برخاسته نسبت به اجسام درون خالی متفاوت است از این ویژگی برای شناخت زمان آبیاری در گلدان های بزرگ بسیار کاربردی می شد

4- کندن چاله: با کندن چاله حدوداً برابر با یک پنجم ارتفاع گلدان می توان از رطوبت اطراف ریشه مطلع شد که برای افراد غیرحرفه‌ای از بهترین روش ها است.

5- تست خلال دندان: در نحوه صحیح آبیاری این روش تنها برای گیاهان ساکولنت و کاکتوس ها مناسب است در این روش یک خلال دندان و یا یک سیخ چوبی را برای مدت یک ساعت در خاک گلدان فرو کرده و سپس ان را بازرسی نمایید اگر رطوبت چوب قابل حس کردن بود نیازی به آبیاری وجود ندارد.

6- استفاده از رطوبت سنج گلدان: در مقالات قبلی مدل های رایج سنسور رطوبت سنج گل و گیاه معرفی شدند که از بین آنها نمونه کاربردی و بسیار مفید یعنی “سنسور رطوبت سنج گلدان سولاما” که قادر به سنجش میزان رطوبت مورد نیاز گلها و گیاهان آپارتمانی می باشد، معرفی گردید. این سنسور جهت پرورش گلهای آپارتمانی کارایی بسیار بالایی دارد و نگرانی های شمارا بابت تست رطوبت و زمان دقیق آبیاری گلهایتان برطرف خواهد کرد.

در این مطلب به شما علائم آبیاری بیش از حد گیاهان رو گفتیم و راه های جلوگیری از این علائم و مشکلات رو هم گفتیم اگر نظر یا تجرب ای در این خصوص دارید حتما در بخش دیدگاه برای ما بنویسید.

سنسور ایرانی سولاما، نبض زندگی گیاهان شما

نخستین سنسور رطوبت گل و گیاه مجهز به آلارم که حتی با تک شاخصه بودن هم می تواند بسیار کاربردی باشد. از آنجایی که بین معیارهای مهم نگه داری گیاهان، میزان رطوبت عامل مهم و حساسی به شمار می رود، لذا سنسور سولاما که برای اندازه گیری و اعلام زمان دقیق آبیاری گیاهان طراحی شده است، می تواند این مشکل اساسی علاقمندان به گل و گیاه را برطرف کند. این سنسور دارای ۳ مد مختلف به تناسب میزان نیاز آبی گیاهان(خشک، متوسط، پرآب) می باشد. بدین صورت که با راه اندازی بسیار ساده این سنسور، امکان تنظیم سنسور فقط با یک دکمه امکان پذیر خواهد بود. جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید این سنسور می توانید به قسمت فروشگاه سایت پیوتک مراجعه کنید.

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *