آبیاری کاکتوس

نکاتی برای آبیاری کاکتوس ها

نحوه صحیح آبیاری کاکتوس ها : یکی از عمده مشکلاتی که اکثر کسانی که به نگهداری گل و گیاه آپارتمانی اقدام میکنند زمان و نحوه آبیاری گیاهان می باشد که این مشکل در کاکتوس ها و ساکولنت ها به علت حساسیت بالای این گیاهان به آبیاری زیاد دوچندان میشود. آبیاری زیاد باعث زرد شدگی و ریزش برگ ها و همچنین پوسیدگی ساقه و ریشه در گیاه خواهد شد.

پس تشخیص زمان درست و مناسب آبیاری و همچنین نحوه آبیاری از اهمیت بالایی برخوردار خواهد بود و ما در این مطلب به تمامی نکاتی که شما باید برای این مشکلا توجه کنید خواهیم پرداخت پس با ما همراه باشید تا کاکتوسی سرحال و شاداب داشته باشید.

شرایط تعیین کننده آبیاری

برای آبیاری یک گیاه مخصوصا کاکتوس های شرایط محیطی و نگهداری در مشخص کردن زمان آبیاری بسیار تاثیر گذار خواهد بود که این عوامل عبارت هستند از :

 • نوع کاکتوس شما
 • نوع گلدان (پلاستیکی، سفالی، آهنی و…)
 • سایز گلدان
 • خاکی که برای گلدان استفاده کرده اید
 • بزرگی یا کوچکی و همچنین تعداد کاکتوس ها در یک گلدان
 • فصل که در آن قرار دارید
 • محیط و موقعیت مکانی نگهداری کاکتوس
 • میزان نور که به گیاه می تابد
 • رطوبت محیط نگهداری
 • نوع تهویه و میزان آن

همانطور که مشاهده کردید عوامل بسیار زیادی در تعین زمان آبیاری برای کاکتوس دخیل می باشد و نمیتوان زمان دقیق برای آن مشخص کرد و هر کسی بنا به شرایط نگهداری خود باید یک زمان مناسب برای گیاه خود تعیین کنید ولی یک قاعده کلی وجود دارد که سعی کنید آبیاری را زیاد نکنید تا کاکتوسی سالم و شاداب داشته باشید. ولی میتوان گفت که تا زمانی که خاک گلدان تا عمق ۳ الی ۵ سانتی به تناسب گلدان خود خشک شنده است نباید گیاه را آبیاری کنید.

نحوه آبیاری کاکتوس
نحوه آبیاری کاکتوس

بررسی شرایط آبیاری کاکتوس

همانوطر که در بالا گفتیم شرایطی در نحوه آبیاری کاکتوس دخیل هست که در ادامه هر کدام از آنها را مورد بررسی قرار میدهیم

جنس کاکتوس

یکی از عمده اصول آبیاری کاکتوس ها نوع کاکتوس هست چون همانند سایر گیاهان آپارتمانی این گیاهان نیز دارای توع مختلف هستند که هرکدام دارای نیاز آبی متفاوتی می باشد مثلا کاکتوس هایی پرسیکا و اپونتیا آب را دوست دارند و میتوانید آنها را روزانه آبیاری کنید ولی سایر کاکتوس ها با این آبیاری دچار مرگ خواهند شد. پس به تناسب نوع کاکتوسی که دارید حتما میزان آبیاری آن را مطالعه کنید.

سایز و نوع گلدان

یکی دیگر از عوامل تعیین کننده در آبیاری نوع گلدانی که گیاه را در آن کاشته اید میباشد مثلا در گلدان های سفالی روند خشک شدن خاک گلدان متعادل می باشد ولی در گلدان های سفالی بدون لعاب خاک سریعتر خشک خواهد شد و گلدان های لعاب دار دیر تر خشک خواهد شد. و اینکه هرچقدر گلدان شما بزرگتر باشد مقدار آبی که باید به آن بدهید بیشتر است و به همان نسبت هم میزان آبی که در خود ذخیره خواهد کرد هم بیشتر میشود پس حتما عمق خاک را برای تعیین رطوبت بررسی کنید.

خاک استفاده شده

در هر گیاهی این مورد هم جزو موارد اصلی میباشد چون هرچقدر میزان استفاده شده شن  و ماسه در خاک ترکیبات خاک بیشتر باشد خاک آب کمتری در خودش جذب خواهد کرد و در تایم زودتری نیاز به آبیاری خواهد داشن و هرچقدر در ترکیبات از خاک رس و باغچه استفاده شود دیرتر خشک شده و تایم آبیاری هم طولانی خواهد بود.

دما و رطوبت

این دو عامل رابطه کاملا معکوسی با هم دارند هرچقدر دما بیشتر باشد زمان آبیاری باید نزدیک تر باشد و برعکس هرچقدر رطوبت محیط بالا باشد زمان آبیاری باید طولانتی تر شود چون دمای بالا باعث خشک شدن سریع خاک گلدان خواهد شد. اگر شما هم در شمال کشور زندگی میکنید به علت بالا بودن رطوبت نیاز آبیاری کاهش پیدا خواهد کرد و برعکس در جنوب کشور نیاز آبیاری به تناسب محیط نگهداری افزایش پیدا میکند.

نتیجه گیری زمان آبیاری کاکتوس ها

ابتدا ملاک و معیار های بالا را برای گیاه خود بررسی کنید و تا زمانی که خاک گلدان تا عمق ۳ سانتی متری خشک نشده اقدام به آیباری نکنید البته میتوانید از ابزار مختلف برای مشخص کردن زمان دقیق آبیاری استفاده کنید که از این ابزار میتوان به سیخ چوبی، سنسور رطوب سنج گلدان اشاره کرد که هر کدام ویژگی های منحصر به فردی دارند.

بهترین روش آبیاری کاکتوس

ولی بهترین روش برای آبیاری کاکتوس استفاده از سنسور رطوبت سنج سولاما می باشد، در این روش شما سنسور را روی نیاز آبی کم تنظیم میکنید.

منبع : سایت گل من و تو

  نظرتان را بنویسید

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.*