زنجان، مرکز نوآوری
021-28425212
14 از بهترین گیاهان مقاوم به سرما و مناسب خانه و محل کار

14 از بهترین گیاهان مقاوم به سرما و مناسب خانه و محل کار

گیاهان مقاوم به سرما : با وارد شدن به فصل سرما یکی از مهم ترین دغدغه های دوستداران گل و گیاه، کاهش دمای محیط گل ها و در نتیجه امکان صدمه دیدن یا حتی نابودی گل هایشان می باشد که همواره آنها را درگیر افزایش دمای محیط گل ها می کند که در اکثر موارد این کار دشوار و گاه هزینه بر خواهد بود. لذا به کسانی که با محدودیت فضای نگهداری گل و گیاه در فصول سرد سال مواجه اند و یا تمایل دارند گل هایی که در برابر دمای پایین و یا مناطق سردسیر مقاوم اند را به ویترین گل هایشان اضافه کنند در ادامه چند گل زیبا و مقاوم را معرفی خواهیم کرد.

با پیوتک همراه باشید تا با گلهای مقاوم به سرما که زیبایی خانه و محل کار شما را دوچندان میکنند بیشتر آشنا شوید. گیاهانی که معرفی میشود فقط میتوانند در دمای پایین زنده بمانند و انتظار رشد و شادابی از آنها نباید داشته باشید.

1- گل خورشیدی (Clivia)

یکی از گیاهان مقاوم به سرما و نور کم گل خورشدی است، اگر یک اتاق خنک دارید که آفتاب نمی گیرد، این گیاه گلدار زیبا می تواند کاملاً مناسب نیاز شما باشد. شکوفه های آن ، که از نارنجی کم رنگ تا قرمز متغیر است. این گیاه زیبا سرد مزاج است و دمای پایین را ترجیح می دهد، زیرا دمای پایین جهت گلدهی این گیاه مناسب تر است. گل خورشیدی نه تنها در طول زمستان گل می دهد، بلکه تقریباً در تمام طول سال گلدهی میکند. از طرفی گل خورشیدی دوست دارد در محل خشک و رطوبت کمتر نگهداری شود، بنابراین دیگر نگران یک برنامه دقیق آبیاری نباشید.

گل خورشیدی - گیاهان مقاوم به سرما
گل خورشیدی – گیاهان مقاوم به سرما

2- گیاه یشم، کراسولا نقره ای (Jade plant)

گیاه یشم یک گیاه با ساقه و برگ های نسبتا آبدار است که بیشتر شبیه یک درختچه کوچک است. اگر در یک آپارتمان زندگی میکنید که نمی توانید گرمای آن را کنترل کنید این گیاه می تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد. برای این گیاه حتی تغییرات دمایی نیز چندان مهم نیست و حتی می تواند در زمستان در مجاورت یک پنجره باز به زندگی ادامه دهد. همچنین نیاز به آبیاری کمی دارد. هر سه هفته کمی آبرسانی برای گل یشم کافیست. این گیاه جزو خانواده ساکولنت ها به حساب میاد.

کراسولا نقره ای - گلهای مقاوم به سرما
کراسولا نقره ای – گلهای مقاوم به سرما

3- کاکتوس کریسمس (Christmas Cactus)

کاکتوس کریسمس به دلیل برگ های خاص و به لطف شکوفه های زیبای قرمز و صورتی که در بیشتر در کریسمس باز میشود، نامگذاری شده است. اما یکی دیگر از شاخصه های این کاکتوس منحصر به فرد، تمایل به هوای خنک دارد. این گیاه علاوه بر نوسانات دمایی، در برابر آبیاری کم و همچنین نور کم نیز مقاوم است که باعث دوچندان شدن محبوبیت این گیاه خواهد شد. برعکس فصل رشد این گیاه از اواسط پاییز شروع میشود.

کاکتوس کریسمس
کاکتوس کریسمس

4- سانسوریا؛گیاهان مقاوم به سرما(Snake plant)

این گیاه انعطاف پذیر به دلیل برگهای بلند و رو به بالا که دارای ظاهری پررنگ و مار مانند است ، به عنوان گیاه مار شناخته می شود. این گیاه یکی از رایج ترین گیاهان خانگی است که به دلیل توانایی زنده ماندن در شرایط سخت و حتی روزهای طولانی و تاریک زمستان، بین دوستداران گل و گیاه از محبوب ترین ها به شمار می رود. این گیاه دارای چند تغییر رنگ مختلف (از سبز تیره تا زرد  و سفید) هستند و توانایی رشد تا هشت فوت را دارند. این گیاه کافی است هر چهار هفته یک بار آبیاری شود.

سانسوریا از گیاهان مقاوم به سرما
سانسوریا از گیاهان مقاوم به سرما

5- گیاه زامیفولیا (Zamioculcas Zamiifolia or ZZ plant)

گیاه آپارتمانی زامیفولیا از گیاهان مقاوم به سرما آپارتمانی است که به مقاومت در برابر نور کم شهرت دارد که به علت داشتن شاخه و برگ های سبز درخشان، محبوبیت زیادی در بین دوست داران گل و گیاه دارد. علاوه بر این زامیفولیا از گیاهان آپارتمانی مقاوم به سرما نیز بوده و می تواند برای مکان هایی که گرمای مطلوبی ندارند مناسب باشد. ضمنا به آسانی می تواند محیط های بیش از حد مرطوب را هم تحمل نماید.

البته ناگفته نماند که نور کم صرفا سبب می شود گیاه تنها زنده بماند و در نتیجه  رشد چشم گیری نخواهد داشت. ضمنا در نظر داشته باشید زامیفولیا هرگز نباید در معرض مستقیم نور خورشید قرار بگیرد، زیرا این امر سبب می شود برگ های درخشان گیاه حالت سوختگی پیدا کرده و یا تغییر رنگ داده و زیبایی همیشگی خود را از دست دهد.

زاموفیلیا
زاموفیلیا

6-گیاه آلگونما (همیشه سبز چینی) (aglaonema)

این گیاه با برگ های پهن و رنگ های چشم نواز، می تواند حتی از نور کم نیز تغذیه کرده و زنده بماند. شما فقط کافی است برنامه آبیاری گیاه را کنترل کنید، زیرا این گل تمایلی به آبیاری زیاد ندارد. یک قانون کلی برای اکثر گیاهان آپارتمانی وجود دارد و آن این است که: عادت های آبیاری گیاهان خانگی را در زمستان که هوا سردتر است و گیاهان در حالت خواب هستند، کاهش دهید.

آگلونما
آگلونما

7- گیاه پوتوس (Pothos) گیاه همیشه مقاوم

اگر مجبور شویم گیاهی را انتخاب کنیم که در شرایط سخت توان زنده ماندن داشته باشد، آن گیاه Pothos است. نام مستعار دیگر آن “پیچک شیطان” ناشی از مقاومت آن است و می توان گفت کشتن آن تقریباً غیرممکن است. اگر مجبور به نگهداری گیاه در شرایط نور غیر مستقیم و حتی دمای پایین نیاز دارید ، پوتوس انتخاب مناسبی است.

یکی از گیاهان رونده و زیبا که از قدیم در خانه ها ایرانی نگهداری میشد پتوس هست و تحمل بسیار بالایی به سرما دارد ولی به هیچ وجه یخ زدن را دوست ندارد.

آموزش نحوه استفاده از سولاما
آموزش نحوه استفاده از سولاما

8- گیاهان کاکتوس

اگر در خانه ای با سیستم گرمایش بیش از حد فعال زندگی می کنید ، مطمئنا شاهد شکوفایی نوزادان کاکتوس در شرایط گرم و خشک هستید. در انتهای دیگر طیف ، بسیاری از بیابانها شناخته شده اند که هنگام غروب خورشید سرد می شوند ، بنابراین کاکتوس ها معمولاً می توانند در معرض سرما زنده بمانند. اما همین هشدار شاداب برای این بچه ها نیز صدق می کند: در زمستان که گیاهان از کار می روند آبیاری را قطع کنید و در بهار که آماده رشد هستند آن را پس بگیرید.

نحوه آبیاری کاکتوس
نحوه آبیاری کاکتوس

9- آلوئه ورا (Aloe Vera)

این ساکولنت بزرگ علاوه بر این که یک گیاه مقاوم در شرایط سخت می باشد، در صنعت دارویی و بهداشتی نیز کاربرد فراوانی دارد. اگر در طول سال نور کافی به آن داده شود، در زمستان به طرز گسترده ای گل خواهد داد. البته توجه داشته باشید که با فراهم کردن شرایط درست نگهداری به گل خواهد نشست.

آلوئه ورا از گیاهان مقاوم به سرما
آلوئه ورا از گیاهان مقاوم به سرما

10- ارکیده شب پره (Moth Orchid)

یکی از زیباترین گل های خانواده ارکیده می باشد که می تواند در شرایط بد دمایی نیز به زندگی ادامه دهد. ولی توجه داشته باشید چنانچه شرایط دمایی و نوری نسبتا مناسبی داشته باشند شروع به گلدهی خواهد کرد. پس سعی کنید به آنها نور فیلتر شده و رطوبت نسبتا متوسط برسد.

ارکیده شب پره
ارکیده شب پره

11- گیاه دراسنا بلالی (Dracaena fragrans plant)

این گیاه با برگ های سبز براق طرفداران بسیاری دارد. مراقبت از گیاه دراسنا بلالی آسان است. کافی است آن ها را از تابش آفتاب مستقیم که ممکن است باعث سوختن برگ ها شود، دور نگه دارید. ضمنا مراقب برگهای زرد افتاده باشید که نشانه آبیاری بیش از حد است.

دراسنا بلالی از گلهای مقاوم به سرما
دراسنا بلالی از گلهای مقاوم به سرما

12- گیاه اژدها یا دراسنا پرچمی (Dragon Tree)

یکی از محبوب ترین گیاهان خانگی است که برگهای باریک و سبز رنگی دارد که در بالای ساقه ها به رنگ قرمز یا صورتی نیز دیده می شود. درخت اژدها ماداگاسکار ترکیب زیبایی را به رومیزی ها، میزها و سایر قسمت های خانه می دهد. مسلماً گیاه اژدهای ماداگاسکار یکی از گیاهانی است که مراقبت از آن نیز بسیار راحت است و در هوای سرد نیز مقاومت خوبی از خود نشان می دهد. مزیت دیگرش این است که هوا را تمیز می کند.

دراسنا پرچمی
دراسنا پرچمی

13- فیکوس آفریقایی (فیکوس لیراتا) (Fiddle-Leaf Fig)

این درختچه آپارتمانی آنقدر جذاب و زیباست که انواع مصنوعی آن هم به فروش میرسد اما از آنجایی که شرایط نگهداری از آن آسان است نیاز نیست نوع مصنوعی آن را خریداری کنید. از آنجایی که این گیاه به طور طبیعی بومی جنگل است بنابراین می توانید آن را در حمام قرار دهید. البته می توانید آن را در هال هم قرار دهید اما باید نور و رطوبت کافی داشته باشد. این گیاه و بسیاری از گیاه های دیگر در فضای بیرون هم خوب رشد می کنند بنابراین می توانید آن را در پاسیو و بالکن آفتابی خانه هم قرار دهید.

فیکوس لیراتا
فیکوس لیراتا

14- گیاه فیکوس الاستیکا (Rubber Tree)

این گیاه خانگی که به راحتی قابل رشد است گاها به یک درخت دو سه متری تبدیل می شود.اگر فضای خانه ای برای درخت ندارید ساقه های بلند آن را به طور منظم هرس کنید. اجازه دهید تا بین سطح آبیاری سطح خاک درخت خشک شود. در شرایط نوری از متوسط تا روشن و در دمای اتاق 15 تا 26 درجه رشد می کند. ولی نسبت به دمای پایین نیز می تواند مقاومت خوبی داشته باشد.

فیکوس الاستیکا - گیاهان سرما دوست
فیکوس الاستیکا – گیاهان سرما دوست

جمع بندی بسیار مهم

شما میتوانید هر نوع گیاهی رو با فراهم کردن شرایط درست نگهداری در هر فصلی به خوبی رشد دهید، گیاهان مقاوم به سرما که در بالا به آنها اشاره شده فقط میتوانند تا حدی سرما را تحمل کنند ولی به هیچ وجه انتظار رشد از آنها نداشته باشید.

در فصول سرد سال علاوه بر توجه به دما شما حتما میزان آبیاری را هم متناسب با زمان خشک شدن خاک گلدان باید انجام دهید، به علت پایین آمدن دما خاک دیرتر خشک خواهد شد و شما دیر به دیر باید خاک گلدان رو آبیاری کنید، ولی یکی از بهترین روش ها برای مشخص کردن زمان آبیاری گیاهان آپارتمانی استفاده از رطوبت سنج گلدان هست که شما را از چک کردن خاک راحت میکند.

مطالب مفید
مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *