زنجان، مرکز نوآوری
021-28425212
8 گیاه مناسب تراریوم باز؛ گیاهان مینیاتوری زیبا و چشم نواز

8 گیاه مناسب تراریوم باز؛ گیاهان مینیاتوری زیبا و چشم نواز

گیاهان مناسب تراریوم باز : در مقاله قبلی به طور خلاصه درباره انواع تراریوم های باز و بسته صحبت کردیم و همچنین گلهای مخصوص جهت نگهداری در تراریوم های بسته را خدمت شما دوستان معرفی کردیم. در این مقاله می خواهیم گل ها و گیاهانی که مناسب نگهداری در تراریوم های باز می باشند را معرفی کنیم.

البته قبل از هر چیزی دانستن چند نکته ضروری است. گیاهان مینیاتوری برای تراریوم های باز، به محیط نسبتا خشک و گردش سالم هوا نیاز دارند. آنها به تابش مستقیم آفتاب زیادی نیاز دارند و فقط هر دو هفته یکبار یا شاید وقتی خاک خیلی خشک شود ، نیاز به آبیاری خواهند داشت.

گیاهان مناسب تراریوم باز را بشناسید

با پیوتک همراه باشید تا نگاهی دقیق تر به هر یک از این گیاهان مینیاتوری تراریوم باز بیندازیم تا به راحتی در خانه انتخابی درست برای باغ شیشه ای خود داشته باشید.

گیاهان مناسب تراریوم های باز
گیاهان مناسب تراریوم های باز

1- تیلندسیا یا گیاه هوازی (Tillandsia or Air plant)

برای انتخاب گیاهان مناسب تراریوم باز از گیاهان هوازی استفاده کرد، گیاهان هوازی تیلاندسیا یکی از خاص‌ترین گونه های گیاهی هستند که بیش از ۴۵۰ گونه‌ی متفاوت دارند. از اسم این گیاه نیز میتوان حدس زد که به جریان هوا نیاز دارد. یعنی گیاه هوازی را نباید در ظرف دربسته نگه‌داری کرد. این گیاه به شدت تمایل دارد که هوای تازه در محیط زندگی‌اش گردش کند.

البته نکته جالب اینجاست که این گیاهان با ریشه‌های هوازی‌شان زندگی می‌کنند و برای رشد نیازی به خاک ندارند و می توان آنها را برای زنده ماندن به هر میزبانی متصل کرد. آنها آب را از طریق برگ های خود جذب می کنند.

درباره نوردهی به این گیاهان باید گفت گیاهان هوازی به نور زیاد ولی غیرمستقیم نیاز دارند. مقدار آب مورد نیاز گیاه هوازی بستگی به شرایط محیطی محل زندگی‌تان دارد. هرچه قدر آب و هوای محل زندگی‌تان مرطوب‌تر و خنک‌تر باشد، به آبیاری کم‌تری نیاز است و هرچه قدر محیط زندگی‌تان خشک‌تر و گرم‌تر باشد، به آب بیش‌تری نیاز دارد. گیاهان هوازی دمای ۱۰ تا ۳۲ درجه را ترجیح می دهند ولی می‌توانند دماهای کم‌تر یا بیش‌تر از این را نیز تحمل کنند.

گیاه‌دوستان، گیاه هوازی تیلاندسیا را به خاطر مقاومت و انعطاف‌پذیری‌ در نگه داریشان دوست‌دارند. با کمی خلاقیت می توان کارهای خلاقانه‌ و بی‌شماری در دیزاین منزل و محل کار انجام داد.

یکی از مکان های مناسب جهت نگهداری و پرورش این گل عجیب، تراریوم های باز می باشد. به یاد داشته باشید که از تراریوم دارای سوراخ استفاده کنید تا گردش هوا خوب جریان داشته باشد، زیرا برگ های آنها تمایل به جذب آب و تغذیه از هوا دارند. ضمنا در هفته نیاز به دو بار آبگیری دارند.

تیلندسیا گیاه مناسب تراریوم باز
تیلندسیا گیاه مناسب تراریوم باز

در ادامه نام چند نمونه از تیلندسیاها عنوان شده است:

۱. تیلاندسیا سیانا (Tillandsia cyanea) ۲. تیلاندسیا یوسنوئید (Tillandsia usneoides) ۳. تیلاندسیا بالبوسا (Tillandsia bulbosa) ۴. تیلاندسیا آرانتوس (Tillandsia aeranthos bergeri) ۵. تیلاندسیا یوناتا (Tillandsia ionantha) ۶. تیلاندسیا کاپوت مدوسا (Tillandsia caput-medusae) ۷. تیلاندسیا آندریانا (Tillandsia andreana) ۸. تیلاندسیا زروگرافیکا (Tillandsia xerographica)

2- کوتیلدون یا کالانکوئه(Kalanchoe Luciae یا Flapjack)

این گیاه که از دسته ی ساکولنت ها می باشد به نام های مختلفی معرفی شده است ولی در ایران بیشتر با نام کوتیلدون شناخته می شود. این ساکولنت ها دارای برگ های صاف و نسبتا فشرده هستند که با مقدار مناسب نور خورشید تا قرمز زیبایی سرخ می شوند. ولی در نظر داشته باشید آنها به محلی با نور زیاد اما فیلتر شده (مثلا نور پشت پنجره) نیاز دارند.

درباره آبیاری گیاه کوتیلدون باید گفت که مانند سایر گیاهان گوشتی به آبیاری کم، خاکی با زهکشی بالا و دمای معمول اتاق برای رشد خوب نیاز دارد. مانند سایر کاکتوس و ساکولنت ها به آبیاری کمی نیاز دارد. ضمنا در نظر داشته باشید هرچقدر خاک گلدان سبک باشد رشد گیاه شما بهتر خواهد بود.

درسته کوتیلدون را جزو گیاهان مناسب تراریوم باز انتخاب کردیم ولی توجه داشته باشید که به نحوی گیاه را داخل تراریوم قرار دهید که برگها با شیشه تماس نداشته باشد.

کوتیلدون از گیاهان مناسب تراریوم باز
کوتیلدون از گیاهان مناسب تراریوم باز

3- گیاه هاورتیا یا گورخری (Haworthia fasciata)

هاورتیا گورخری یکی از ساکولنت های معروف می باشد که به دلیل وجود برگهای سبز ضخیم و سبز تیره با نوارهای افقی سفید در قسمت خارجی برگ ها، اینگونه نامگذاری شده است. هاورتیا گورخری به نور ملایم فیلتر شده بخصوص در فصل رشد احتیاج دارد. پس توجه داشته باشید در گرما و نور زیاد رشد گیاه بسیار ضعیف و حتی متوقف می‌شود. ساکولنت گورخری به آبیاری متوسط نیازی دارد. در فصل رشد کافی است هفته‌ای دو بار آنها را آبیاری کنید.

البته در فاصله بین دو آبیاری حتماً اجازه دهید خاک پای گیاه خشک شود. ضمنا از گلدانی استفاده کنید که دارای سوراخ‌هایی در کف گلدان باشد تا آب اضافی از گلدان خارج گردد. خاک مناسب برای اغلب ساکولنت از جمله هاورتیا گورخری، خاک سبک (ترکیبی از ماسه، پیت ماس، و اندکی ورمی) با زهکشی مناسب می تواند بسیار مناسب باشد. البته به زهکشی گلدان توجه داشته باشید.

نکته جذاب این است که این گیاه برای مبتدیان بسیار مناسب است زیرا در محیط داخلی به خوبی رشد می کند. از طرفی می تواند در تراریوم های باز جلوه و زیبایی دوچندانی داشته باشد.

هاوریتا گیاه مناسب ترایوم باز و زیبا
هاوریتا گیاه مناسب ترایوم باز و زیبا

4- ساكولنت مرغ و جوجه (Hen and Chicks Succulents)

علت نامگذاری این دسته از ساکولنت های به مرغ و جوجه به دلیل ظاهر آن می باشد. این گیاهان زیبا معمولا دارای دو قسمت اصلی (بزرگ) و چند قسمت کوچک می باشند که گل اصلی را “مرغ” می نامند و گل های کوچکتر که ادر کنار گل بزرگتر رشد می کنند “جوجه” نامیده می شوند.

این ساکولنت زیبا در شکل ها و رنگ های بسیار جذاب وجود دارد که شاخ و برگ آنها قرمز ، سبز ، مسی یا مخلوطی از رنگهای مختلف می باشد. درباره آبیاری ساکولنت ها د رنظر داشته باشید خاک آنها بین هر آبیاری خشک باشد ، زیرا رطوبت مداوم باعث پوسیدگی ساقه و ریشه آنها می‌شود. این کاکتوس‌ها در نور مستقیم و فیلتر شده (پشت پنجره) بهترین رشد را خواهند داشت . خاک گلدان مرغ و جوجه باید شنی باشد تا زهکشی خوب داشته باشد. دقت کنید آب اضافی از گلدان خارج شود.

با توجه به ویژگی های این گیاه پر طرفدار که در بالا گفته شد می توان به خوبی حدس زد که مناسب برای نگه داری در تراریوم های باز می باشد.

5- گیاه یشم (Crassula ovata ،Jade plant)

گیاه یشم (Crassula ovata) که از خانواده ساکولنت ها می باشد دارای برگ های ضخیم هستند و به طور طبیعی در بیابان ها یافت می شوند. این گیاهان به نور شدید و رطوبت کم نیاز دارند. گیاهان یشم انواع مختلفی دارد. گیاهان یشم به آفتاب کامل و تهویه مناسب نیاز دارند.

گیاهان یشم به آبیاری مکرر نیاز دارد ، بنابراین تراریوم باز گزینه خوبی برای آن است ، هرگز نباید آن را بدون آبیاری نگه دارید. اگر شروع به از بین رفتن برگها یا لکه های برگی شود، این نشان می دهد که میزان آبیاری کم بوده است.

کراسولا و ترایروم باز
کراسولا و ترایروم باز

6- گیاه شبح یا مروارید (Ghost Plant or Mother of Pearl)

این گیاه از خانواده ساکولنت بوده و با نگهداری آسان و برگهای آبدار خاکستری مایل به صورتی، یکی دیگر از گزینه های مناسب جهت نگهداری در تراریوم باز می باشد. با آفتاب درخشان بهتر رشد می کند و بسته به میزان آفتاب یا سایه ای که دارد، رنگ آن متفاوت خواهد بود. آبیاری یک هفته در میان برای این دسته از گل های کوچک زیبا کافی است.

7- کاکتوس ها گیاهان مناسب تراریوم باز (Cacti, or cactuses)

کاکتوس ها در تراریوم ها شگفت انگیز به نظر می رسند اما باید در نظر داشت که محیط خشک داشته باشند. پس این گیاهان در تراریوم های بسته با رطوبت بالا و جریان هوای بد زنده نخواهند ماند. تراریومی که برای کاکتوس ها تهیه می کنید بایستی یک دهانه متوسط یا بزرگ داشته باشد. ضمنا بهتر است کاکتوس های کوچک را برای نگهداری در تراریوم انتخاب کنید، زیرا بسیاری از آنها کاملا بالغ می شوند و شاید با بزرگتر شدنشان مشکل آفرین شوند.

کاکتوس گیاه مناسب تراریوم باز
کاکتوس گیاه مناسب تراریوم باز

8- کروتون برای ترایرومی جذاب (Croton)

گیاه کروتون گیاهی خورشید دوست که معمولا رشد بالایی دارد و یک گیاه مقاوم با برگ های زیبا و رنگارنگ می باشد. برگ های این گیاه دارای اندازه و فرم های متفاوتی بوده و رنگ های زرد تا سبز، نارنجی، صورتی، قرمز و کرم را در آن شاهد خواهیم بود.

گیاهان Croton می توانند به شما در ایجاد طرح های شگفت انگیز در تراریوم های باز کمک کنند. با این حال، این گیاهان کاملاً بلند می شوند، بنابراین شما باید آنها را هرس کنید.

نکته مهم :

حال که با گیاهان مناسب تراریوم های باز آشنا شدید و در مطلب قبلی 14 گیاه مناسب ترایروم بسته را خواندید بهتر است به چند نکته توجه داشته باشید 1- هیچ وقت در ترایروم گیاهانی که نیاز آبی تفاوتی دارند را با هم قرار ندهید. 2- در زمان آبیاری توجه داشته باشید که اب روی برگهای گیاه ریخته نشود چون موجب ایجاد لک و از بین رفتن آنها خواهد شد. 3- زمان آبیاری بسیار مهم است، شما میتوانید از روش های مختلف برای مشخص کردن این زمان استفاده کنید ولی به شما پیشنهاد میکنم اگر مبتدی هستید حتما از سنسور های رطوبت سنج استفاده کنید، ولی حتما ویژگی های سنسور رطوبت سنج سولاما را با سایر روش ها مقایشه کنید.
مقالات مرتبط
1 نظر
امیرعلی

مطلبی کامل در خصوص گیاهان تراریومی مرسی

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *