زنجان، مرکز نوآوری
021-28425212
14 گیاه مناسب تراریوم؛ گل های زیبا و چشم نواز

14 گیاه مناسب تراریوم؛ گل های زیبا و چشم نواز

گیاهان مناسب تراریوم را میشناسید؟ تراریوم یکی از زیباترین و جذاب ترین روش ها جهت پرورش و نگهداری گل و گیاهان خانگیست. تراریوم در لغت به معنی باغ شیشه ایست و عبارت است از محیطی شیشه ای برای پرورش و نگهداری گل و گیاهان ریزنقش و سازگاز، چیزی شبیه گلخانه در مقیاس کوچک تر و مینیاتوری.  تراریوم اغلب به عنوان وسایل تزئینی یا زینتی نگهداری می شود.

تراریوم را  می توان یک اکوسیستم مستقل دانست، ظرف شیشه ای در بسته همراه با گرمای ورودی به تراریوم امکان ایجاد چرخه آب در مقیاس کوچک را فراهم میکند. چون رطوبت حاصل از خاک و گیاه در دمای بالا در داخل تراریوم تبخیر شده و سپس این بخار آب روی دیواره های ظرف متراکم شده و در نهایت دوباره به گیاهان و خاک می ریزد.

این چرخه به دلیل تأمین مداوم آب به ایجاد یک محیط ایده آل برای رشد گیاهان کمک می کند و از این طریق از خشک شدن بیش از حد گیاه جلوگیری می کند. علاوه بر این ، نوری که از ظرف شفاف تراریوم عبور میکند ، باعث می شود گیاهان درون آن فتوسنتز کنند، این بعد بسیار مهمی از رشد گیاه است.

انواع تراریوم را بشناسید

در ادامه لازم به ذکر هست که 2 نوع تراریوم وجود دارد: تراریوم باز و تراریوم بسته

گیاهان مناسب تراریوم - انواع تراریوم
گیاهان مناسب تراریوم – انواع تراریوم
تراریوم باز

تراریوم باز برای گیاهانی که رطوبت محیط و رطوبت خاک کمتری را ترجیح می دهند (مانند گیاهان معتدل) ، مناسب تر است. البته باید دقت کنیم همه گیاهان به محیط مرطوب تراریوم های بسته احتیاج ندارند و مناسب رشد در این محیط نیستند. برای گیاهان سازگار با آب و هوای خشک ، از تراریوم های بازاستفاده می شود، زیرا تراریوم باز از جمع شدن رطوبت بیش از حد جلوگیری میکند. تراریوم باز برای گیاهانی که به نور مستقیم خورشید نیاز دارند مناسبتر است.

البته باید در حالت کلی درباره تراریوم ها به برخی نکات مهم دقت کنیم. مثلا باید توجه داشت فقدان زهکشی در تراریوم باعث پوسیدگی ریشه در برخی گیاهان خواهد شد. پس در انتخاب گل ها باید بسیار حساس باشیم.

گیاهان مناسب تراریوم - تراریوم بسته
گیاهان مناسب تراریوم – تراریوم بسته
تراریوم بسته

تراریوم بسته همانطور که از نامش پیداست محیطی شیشه ای محبوس و دربسته است.این تراریوم یک محیط منحصر به فرد برای رشد گیاه ایجاد میکند، انواع گیاهان گرمسیری ، مانند خزه ها ، ارکیده ها و سرخس ها، به دلیل شرایط مشابه با محیط مرطوب و زیستگاه مناطق گرمسیری، به طور کلی در محیط های بسته نگهداری می شوند. ساختار بسته این نوع تراریوم باعث گردش آب می شود. تراریوم ممکن است یک بار در هفته باز شود تا رطوبت اضافی هوا و دیواره ظرف خارج شود. این کار برای جلوگیری از رشد کپک یا جلبک هایی که می تواند به گیاهان آسیب برساند و باعث تغییر رنگ دو طرف تراریوم شود، انجام میشود. ضمنا فراموش نکنید تراریوم نیز بایستی گاهی اوقات آبیاری شود، عدم وجود تراکم در دیواره های تراریوم یا هرگونه پژمردگی گیاهان، شاخصی است که تراریوم به آب نیاز دارد.

پس توجه داشته باشید که بخاطر شرایط و محیط منحصر به فرد این تراریوم ها، گلهای این تراریوم ها نیز منحصر به خودشان می باشد.

به دلیل تنوع و کثرت گلها ، در این مقاله انواع مناسب گل و گیاه خانگی را که میشود در تراریوم های بسته نگهداری کرد رو بهتون معرفی می کنیم. در مقاله ی بعدی هم درباره تراریوم های باز و گلهایی که مناسب این نوع محیط ها هستند، به شما معرفی میکنیم.

در ادامه با پیوتک باشید تا شمارو برای داشتن یک باغچه ی شیشه ای با گلهای متنوع و قشنگ همراهی کنیم. تا گیاهان مناسب برای تراریوم های خودتان انتخاب کنید.

چه گل هایی مناسب تراریوم های بسته هستند؟

تراریوم های بسته یک روش عالی برای آوردن نمونه کوچکی از مناطق استوایی به خانه شماست. این محفظه های شیشه ای بسته مناسب برای پرورش گیاهان کوچک است که به محیط های گرم ، مرطوب و کم نور نیاز دارند. به نظر می رسد گیاهانی که در سیستم زیست محیطی یک ظرف شیشه ای بسته رشد می کنند از خود مراقبت می کنند. بنابراین اگر می خواهید از گیاهان مینیاتوری در تراریوم های بسته مراقبت کنید، با ما همراه باشید.بهترین گیاهان برای تراریوم بسته بیایید بهترین گیاهان تراریوم بسته را بررسی کنیم.
گل های تراریوم
گل های تراریوم

بهترین نوع گیاهان برای رشد در تراریوم بسته گیاهانی هستند که در رطوبت بالا و دمای گرم رشد می کنند. به همین دلیل ، بهتر است گیاهان ساکار یا کاکتوس رو انتخاب نکنیم، چون به شرایط خشک تری نیاز دارند. گیاهان کوچک گرمسیری برای ظروف شیشه ای محبوس و دربسته بسیار عالی هستند زیرا محیطی شبیه زیستگاه بومی آنهاست. گیاهان کوچک در تراریوم بسته رطوبت خود را از طریق تبخیر آب محیط به دست می آورند. محیط بسته ی تراریوم از خروج بخار جلوگیری می کند. بخار موجود بر روی شیشه متراکم شده و دوباره درون خاک گلدان میریزد. تأمین مداوم رطوبت و شرایط مرطوب ، محیط طبیعی ایده آلی را برای گیاهان تراریوم ایجاد می کند.

البته دقت کنید تراریوم بسته را از نور مستقیم خورشید دور نگه دارید. ضمنا خاک گلدان باید مرطوب باشد و اگر مقداری رطوبت روی شیشه باشد، طبیعی است. گیاهان تراریوم به ندرت نیاز به آبیاری دارند. در صورت نیاز به افزودن آب، فقط مقدار کمی آب نیاز خواهیم داشت. پس اگر رطوبت در تراریوم شیشه ای شما خیلی زیاد است، ظرف را به مدت یک روز باز بگذارید.در ادامه 20 گونه گیاهی از زیباترین و مناسب ترین گلها که مناسب پرورش در تراریوم بسته هستند را معرفی میکنیم. همراه با توضیحات و نام علمی گلها، تصاویر گیاهان تراریوم به شما کمک خواهد کرد تا بهترین و جذاب ترین گیاهان رو برای تراریوم خود انتخاب کنید.

1-گل سنگ مناسب تراریوم (Hypoestes phyllostachya)

این گلهای خال خالی برای تراریوم های بسته بسیار مناسب هستند، چون در رطوبت رشد می کنند وبا سرعت بزرگ نمی شوند. این گیاهان گرمسیری دارای برگهای متنوع با لکه های صورتی، سفید یا قرمز هستند. برای حفظ زیبایی و مراقبت از لکه های قشنگ، ممکن است مجبور شوید آنها را هرس کنید تا ساقه های آن خیلی بلند نشود.

در مناطق گرمسیری، این گیاهان کوچک رنگارنگ به صورت چند ساله رشد می کنند. رطوبت و خاک مرطوب به سالم و سرزنده نگاه داشتن برگها کمک می کند. همچنین ، نور کم تراریوم از رشد شدید گیاهان جلوگیری می کند.نام ارقام مختلف نشان دهنده رنگ برگ آنهاست. به عنوان مثال ،Pink Splash، Confetti Blush، Camina و White Splash

گل سنگ - گیاهان مناسب تراریوم
گل سنگ – گیاهان مناسب تراریوم

2- گیاه فیتونیا (برگ نعنایی)(Fittonia albivenis)

این گیاهان گرمسیری همیشه سبز دارای برگهای تیره با رگه های روشن هستند. برگهای رنگارنگ این گل زیبا در تراریوم های بسته که در آن رطوبت فراوان است سرحال میمانند. گیاهان برگ نعنایی برای تراریوم بسیار عالی هستند زیرا فقط به 6 سانتی متر (10 سانتی متر) قد می رسند و دارای شاخ و برگ جمع و جور متراکم هستند.از طرفی این گلها در نور کم رشد می کنند و نیاز به شرایط مرطوب دارند. شما همچنین می توانید رنگ های متنوع این گل را برای تکمیل سایر گیاهان در تراریوم بسته خود انتخاب کنید. رنگ سفید، قرمز ، صورتی یا سبز.

فیتونیا از گل های تراریوم
فیتونیا از گل های تراریوم

3-گلهای سرخس مینیاتوری  (Miniature Ferns- Polypodiopsida)

سرخس های مینیاتور برای تراریوم های بسته ایده آل هستند زیرا از محیط های کم نور ، مرطوب و گرم لذت می برند. بعضی از انواع سرخس ها برای فضاهای بسته بسیار مناسب هستند زیرا رشد آنها کند است و به بیش از 12 اینچ (30 سانتی متر) نمی رسند. هرس گاه به گاه به شما کمک میکند تا سرخس تراریوم شما در اندازه قابل کنترل باشد. در اینجا برخی از گونه های سرخس وجود دارد که در محیط های تراریوم بسته به خوبی رشد می کنند:سرخس های پاکوتاه کوتوله (Cyrtomium falcatum) – این نوع سرخس در بلوغ فقط به 12 سانتی متر (30 سانتی متر) می رسد و رشد آن کند است. دارای برگهای قوسی شکل ، پرزدار و به رنگ سبز روشن است. نوع کاملی از گیاهان برای تراریوم مبتدی.سرخس دکمه ای لیمو (Nephrolepis Cordifolia) – یکی دیگر از سرخس های عالی برای تراریوم های بسته است زیرا رطوبت و خاک مرطوب را دوست دارد. زیستگاه طبیعی آنها جنگل های سایه دار است ( ایده آل برای تراریوم های داخلی)سرخس پر سیاوشان Maidenhair Fern (Adiantum Aethiopicum) – اگر تراریوم شما رطوبت زیادی دارد و در یک اتاق گرم است ، پس این نوع سرخس ایده آل است. این گیاه گونه کوچکی از سرخس است که دارای برگهای کوچک و در حال پخش است.
سرخ مینیاتوری - گلهای مناسب تراریوم
سرخ مینیاتوری – گلهای مناسب تراریوم

4-گیاه پیله آ (آلومینیومی)

(Pilea) پیله آ،  نوعی گیاه گرمسیری است که در تراریوم های بسته به خوبی رشد می کند زیرا برای رشد و نمو به نور کم تا متوسط​​، درجه حرارت گرم و خاک مرطوب نیاز دارد. از طرفی به راحتی قابل رشد هستند و به مراقبت کمی نیاز دارند. با هرس گاه به گاه این گل زیبا می توانید از داشتن آن در تراریوم خود لذت ببرید.برخی از گونه های مناسب pilea برای تراریوم های بسته:گیاه آلومینیوم (cadierei) – این گل کوچک دارای برگهای سبز جذاب و متنوع است.

برای ظروف در بسته کاملاً مناسب است زیرا بیش از 12 اینچ (30 سانتی متر) رشد نمی کند و رشد آن به راحتی با هرس کنترل می شود.گیاه دوستی (involucrata) – این گیاه نیز یک گیاه بوته ای است که برای زنده ماندن باید رطوبت داشته باشد.گیاه اشک فرشته(Pilea Baby Tears) – برگهای کوچک ، قدکم و عشق به رطوبت، این نوع گیاه را به گزینه ای عالی برای تأمین شاخ و برگهای سرسبز تراریوم بسته تبدیل می کند.

گیاهان مناسب تراریوم - پیله آ
گیاهان مناسب تراریوم – پیله آ

5-گیاه قاشقی پپرومیا (Peperomia)

گیاهان پپرومیا از گزینه های محبوب تراریوم های بسته هستند، زیرا جمع و جور هستند ، شاخ و برگهای زیبایی دارند و محیط های گرم و مرطوب زیر شیشه مثل تراریوم ها و گلخانه ها را دوست دارند. بهترین نمونه های پپرومیایی که به نظر می رسد در تراریوم خیره کننده رشد کنند عبارتند از:پپرومیای چروک (caperata)- قد کوتاه و عشق آن به محیط های مرطوب باعث می شود این نوع خاص، برای تراریوم های بسته مناسب باشد. شاخ و برگ آن برگ های گوشتی موج دار به شکل قلب است.پپرومیای هندوانه ای (argyreia) – نیاز به رطوبت زیاد باعث می شود که این پپرومیا یک گزینه عالی برای تراریوم ها باشد. همچنین دارای برگهای بیضی شکل دارای نقشهایی است که شبیه پوست هندوانه است.پپرومیای ابلق (obtusifolia) – گیاه تراریوم که دارای برگهای گوشتی و براق است و در فضای مرطوب یک ظرف شیشه ای بسته رشد خوبی دارد.

گیاهان مناسب تراریوم - پپرومیا
گیاهان مناسب تراریوم – پپرومیا

6-گیاه گندمی (گل عنکبوتی) Spider Plant

گیاهان عنکبوتی از گیاهان خانگی رایج هستند که می توانند محیط تراریوم را روشن کنند، از طرفی مراقبت از آنها ساده است. این گیاهان خوشه دار و منعطف، می توانند در تراریوم به خوبی رشد کنند.

اگر می خواهید یک گیاه عنکبوت به مجموعه تراریوم خود اضافه کنید ، نوع  Variegatum را انتخاب کنید. این گیاه دارای برگهای سبز تیره با لبه های سفید است و یکی از گونه های کوچک و زیبای گیاهان عنکبوتی است.

7-گیاه خزه (Mosses)

خزه ها برای سیستم زیست محیطی منحصر به فرد تراریوم بسته بسیار مناسب هستند زیرا در شرایط مرطوب و کم نور که هوا به طور مداوم مرطوب است رشد می کنند. انواع خزه ها پوشش سبز عالی ایجاد می کنند و در سایه سایر گیاهان تراریوم نیز رشد می کنند. از آنجا که خزه در بستر و کف گلدان رشد می کند، برای رشد با سایر گیاهان برگی رقابت نخواهد کرد.

از انواع خزه هایی که در تراریوم های بسته عملکرد خوبی دارند خزه کوسن و خزه اسپاگنوم را میتوان نام برد.

خزه مناسب برای تراریوم
خزه مناسب برای تراریوم

8-گیاه موچسب (Creeping Fig Ficus pumila)

این انجیر خزنده برای تراریوم های بسته ایده آل است زیرا شرایط گرم و مرطوب را دوست دارد و دارای برگ های کوچک است. همانطور که از نام آن مشخص است، این گیاه دارای ساقه های انتهایی است که می تواند از کنار ظرف شیشه ای شما نیز بالا برود. برگهای قلبی شکل و ظاهری براق و بافتی ناهموار دارند.

9-گیاه خزه سنبله ((سلاژینلا) Spike Mosses Selaginellas)

خزه سنبله در امتداد زمین رشد می کند و شرایط مرطوب در یک تراریوم بسته برای رشد آنها مناسب است. البته گرچه نام آن خزه است اما در واقع از خانواده ی خزه ها نیست. برگهای کوچک روی خزه های سنبله رطوبت محیط را جذب می کنند. گیاهان کم رشدی هستند که دارای برگهایی مانند سرخس هستند که در شیشه محصور شده شما فرشی سبز ایجاد می کنند. آنها همچنین در سایه سایر گیاهان تراریوم برگ پهن، به خوبی رشد می کنند.

سرخس پنجه گرگ (Clubmoss)- این نوع خزه هایک حصیر زیبا و سبز روشن از شاخ و برگ های متراکم در تراریوم شما ایجاد می کند. این گیاه آنقدر به رطوبت نیاز دارد که فقط در فضای داخلی و در محیط مرطوب یک ظرف محصور به خوبی رشد می کند. این نوع گیاهان گرمسیری تقریباً به بلندی 15cm رشد می کند و ماهیتی پخش کننده دارد.

گل های تراریوم - سنبله
گل های تراریوم – سنبله

10-گیاه پوتوس (Golden Pothos Epipremnum aureum)

این گیاه هن برای محیط های بسته تراریوم مناسب است زیرا در گرما و رطوبت به خوبی رشد می کند و بد نیست که در تاریکی نگهداری شود. پوتوس ها صعود را دوست دارند و یک گیاه عالی با شاخ و برگ های رنگارنگ و البته بلند در بطری تراریوم شیشه ای است.

پیچک های طلایی که به آن پیچک شیطان نیز گفته می شود ، به دلیل داشتن برگهای سفید ، زرد یا سبز کم رنگ ، دارای شاخ و برگهای متنوع و روشن است. البته باید در نظر داشته باشید پوتوس ها رشد قوی تری دارند و برای کنترل آنها مجبورید آنها را هرس کنید.

11-گیاه چمن عروس (هلکسین) Soleirolia soleirolii

چمن عروس در محیط های گرم و مرطوب رشد می کند و آنها را برای تراریوم های بسته داخلی ایده آل می کند. این گیاهان خزنده ، در کنار سرخس ها و خزه ها رشد می کنند. آنها به صورت یک حصیر سبز روشن در کف تراریوم شما رشد می کنند. برگهای کوچک و ظریف سبزرنگشان به زیبایی باغ کوچک گرمسیری شما کمک می کند.

گیاهان مناسب تراریوم چمن عروس
گیاهان مناسب تراریوم چمن عروس

12-گیاه کریپتانتوس (Earth Star Cryptanthus)

اگر به دنبال یک گیاه غیرمعمول برای ایجاد یک تنوع در تراریوم خود هستید ، یک “ستاره زمین” را انتخاب کنید. این گیاهان برای مکمل شدن گیاهانی که رشد کندی دارند و در آنجا برخی از گونه ها رشد نمی کنند معرفی میشوند. کریپتانتوس دارای برگ های ناهموار هستند که به شکل یک ستاره رشد می کنند. آنها رطوبت بالا را دوست دارند ، بنابراین در تراریوم بهتر از گلدان رشد می کنند.

این گیاه زیبا در رنگ های صورتی و سبز متنوع یا قرمز و بنفش وجود دارد.

13-گیاه بگونیا (Strawberry Begonia )

بگونیا از گیاهان ایده آل تراریوم است زیرا طول آنها بیش از 20cm نیست. این گیاه با برگهای نسبتا بزرگ سبز با رگهای سفید مانند است که مانند بوته توت فرنگی رشد می کند.

14-گیاه ارکیده مینیاتوری (Miniature Orchids)

اگر می خواهید ویترین چشم نواز و زیبایی از گل ها داشته باشید، از ارکیده های مینیاتوری در تراریوم بسته خود حتما استفاده کنید. بسیاری از انواع ارکیده به طور طبیعی در محیط های گرم و مرطوب رشد می کنند که در آنها رطوبت مداوم وجود دارد. ارکیده نوعی گیاه اپی فیتیک است، به این معنی که رطوبت و مواد مغذی را از طریق ریشه جذب می کند.

راحت ترین نوع ارکیده برای تراریوم بسته شما، نوع مروارید یا ارکیده نگین مینیاتوری خواهد بود. مهمترین نکات مراقبتی برای پرورش ارکیده در تراریوم بسته این است که بیش از حد آبیاری نکنید و هوا را گرم و مرطوب نگه دارید.

تمامی این گیاهان مناسب تراریوم به شرطی داخل باغ شیشه ای شما رشد خوب و درستی خواهند داشت که شما گیاه را به موقع و درست آبیاری کنید که ما به شما پیشنهاد میکنیم از سنسور رطوبت سنج سولاما استفاده کنید تا به هیچ وجه گیاهان شما دچار پوسیدگی و مرگ نشوند.

مقالات مرتبط
1 نظر
ایمان

عالی و کاملترین مطلب در خصوص تراریوم بود.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *