6 روبات پرکاربرد و تاثیرگذار در صنعت کشاورزی

۶ روبات پرکاربرد و تاثیرگذار در صنعت کشاورزی

امروزه کشاورزی جهان با مشکلات عدیده ای از جمله کمبود نیروی کار، افزایش سن کشاورزان، گرمایش زمین، مهاجرت روستاییان به شهرها، مشکل آب، و مسائل اقتصادی دست به گریبان است. پس با این اوصاف، در آینده ای نزدیک مشکل جمعیت زیاد و محدودیت غذا خواهیم داشت. این مسائل محققین این امر را وادار می کند تا با استفاده از تکنولوژی های روز دنیا برای یک سوال بزرگ پاسخ پیدا کنند: چگونه با منابع محدود می توان غذای بیشتری تولید کرد.

“روبات های کشاورز” می توانند راهگشای این موضوع باشند. آن ها می توانند تمام طول روز کار کنند، برای اهداف مختلف قابل تنظیم و برنامه پذیر هستند، بازدهی آنها قابل افزایش است، از لحاظ اقتصادی در میان مدت به صرفه هستند، و در نهایت چند کاربری و تعامل پذیر هستند.

در ابتدا روباتهای کشاورز، غالبا در مرحله برداشت محصول استفاده می شدند . اما با گذشت زمان و به دلیل نیاز مبرم تجهیزات مدرن و مکانیزه در مراحل مختلف کشاورزی، شاهد ظهور روبات های جدید (همچون هواپیماهای بدون سرنشین ) در این صنعت شده ایم. هر روزه با هدف کنترل علفهای هرز ، بذر پاشی ، کاشت بذر ، برداشت ، نظارت بر محیط زیست و حتی تجزیه و تحلیل خاک، روبات جدیدی به کلکسیون روباتهای کشاورزی افزوده می شود.  طبق تحقیقات تایید شده در بازار ، پیش بینی می شود که بازار روبات های کشاورزی تا سال ۲۰۲۵ به ۱۱.۵۸ میلیارد دلار برسد.

در این مقاله در نظر داریم پرکاربردترین روبات های کشاورزی را به شما معرفی کنیم،با پیوتک همراه باشید.

۱-   روباتهای کشاورز outdoor:

این روباتها جهت استفاده در محیط بیرون (مزارع و زمین های کشاورزی) طراحی و ساخته شده اند:

·    روبات پرنده

·    روبات سم پاش

·    روبات برداشت میوه

·    روبات ماشین اتوماتیک (بدون سرنشین)

هواپیماهای بدون سرنشین / تصویربرداری هوایی

هواپیماهای بدون سرنشین یکی از پرکاربردترین روبات ها در صنعت کشاورزی هستند که به لطف مجهز بودن به سنسورهای دقیق، ویژگی های کاربردی و کمک به کشاورزان جهت صرفه جویی در زمان، نیروی کار و عدم نیاز به مراجعه و معاینه محصولات، از محبوب ترین روبات های حوزه کشاورزی محسوب می شود.

این هواپیماهای بدون سرنشین مجهز به دوربین های چند طیفی هستند که می توانند بر وضعیت رشد گیاهان نظارت داشته و اقدامات قابل توجهی با روبات هایی که توانایی حمل موادی مانند علف کش ها ، کود و آب دارند، با دقت و عملکردی به مراتب بهتر از دقت انسانی انجام دهند.

هواپیماهای بدون سرنشین / تصویربرداری هوایی
تصاویر ربات های پرنده کشاورزی

این روبات ها با استفاده از یک نوع سرویس بدون سرنشین با پروازهای برنامه ریزی شده ماموریت خود را انجام میدهند. این روبات های مدرن قادرند داده های جمع آوری شده را در بانک اطلاعاتی خود ذخیره کرده و در صورت لزوم از ایستگاه های docking ضد آب استفاده کنند تا دوباره شارژ شوند و داده ها را دوباره تجزیه و تحلیل کنند.

روبات وجین واسپری علفهای هرز

یکی از عمده مشکلات کشاورزان، کنترل و از بین بردن علفهای هرز مزارع می باشد که علاوه بر کاهش میزان بازدهی در تولید محصولات منجر به تحمیل خسارات فراوانی خواهد شد. لذا شرکتهای فعال در حوزه ساخت روبات های کشاورزی، اقدام به طراحی و ساخت روبات هایی کرده اند که قادرند  با استفاده از دریافت پایگاه داده ها و اطلاعات علفهای هرز ، اقدام به کشف و چیدن علفهای هرز نمایند. این روبات ها توانایی سمپاشی سموم با دقت بالا  و به طور مستقیم روی خود علفهای هرز را نیز دارند.

روبات کشاورزی وجین
روبات کشاورز وجین

طبق آمار مراجع معتبر، در روش های سنتی سمپاشی، سالانه به میزان ۳ میلیارد پوند(معادل ۳۶/۱ میلیارد کیلوگرم) علف کش با هزینه ۲۵ بیلیون دلار استفاده می شود. به همین دلیل استفاده از این دسته از روبات ها روز به روز در حال افزایش بوده که علاوه برافزایش تعامل دو صنعت بزرگ روباتیک و کشاورزی، باعث افزایش سلامت محصولات کشاورزی و هم چنین کاهش خطرات زیست محیطی شده است.

تجهیزات و ادوات خودکار با پیمایش اتوماتیک

این دسته از روبات ها قادرند با استفاده از تکنولوژی GPS به طور خودکار در مزارع شما کار کنند. امروزه تراکتورها و ماشین آلات هوشمند کشاورزی می توانند مستقلا و به طور خودکار  همه کارها را انجام  دهند.

بسیاری از این دستگاه ها از دقت بالایی برخوردار هستند به طوری که خطای آنها گاها به کمتر از یک اینچ هم می رسد. آنها میتوانند به طور خودکار خود را با پستی و بلندی زمین تطبیق داده و در صورت برخورد با هر گونه اختلاف تراز سطحی  و یا موانع، خود را با شرایط موجود وفق دهند.

تجهیزات و ادوات خودکار با پیمایش اتوماتیک
روبات کشاورز – تجهیزات و ادوات خودکار با پیمایش اتوماتیک

 روبات های برداشت میوه

فقط در ایالات متحده در سال ۲۰۱۶ بیش از ۷ میلیون تن سیب با دست برداشت شد. از طرفی دستمزدهای ساعتی برای این کار دشوار در حال افزایش است و کمبود نیروی کار در کشورهای توسعه یافته یک مشکل واقعی محسوب می شود. ماحصل این مشکلات ظهور روباتی جدید در صنعت کشاورزی بود که وظیفه برداشت میوه را بر عهده دارند. این ماشین های مدرن از ترکیب پردازش تصویر و بازوهای روباتیک استفاده می کنند تا بتوانند بهترین عملکرد را در برداشت محصول داشته باشند. کنترل کیفیت و درجه بندی میوه ها در هنگام برداشت میوه از ویژگی های خارق العاده این ربات هاست. از سوی دیگر آنها قادر به تجزیه و تحلیل داده ها در مورد میوه ها هستند که نهایتا با  تولید بانک اطلاعاتی دقیق، می توانند در تعیین درآمد مشاغل و سازماندهی عملیات بسته بندی و پردازش مفید باشد.

روبات کشاورزی برداشت میوه
روبات کشاورزی برداشت میوه

۲- روبات های کشاورز indoor :

روبات برداشت محصولات گلخانه ای

علاوه بر تجهیزات و ادوات هوشمند که در مزارع و زمین های کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرند، گلخانه ها نیز بستری مستعد جهت ورود صنعت رباتیک به حساب می آیند.

 روبات های کشاور
indoor روبات های کشاور

به عنوان مثال روبات هایی که مجهز به پردازش تصویر و چشم های قدرتمند هستند، قادرند برای کاشت، سم پاشی و برداشت محصولات ارزشمند گلخانه ای مانند توت فرنگی در خدمت کشاورزان باشند.

روبات های فوق قادر به پایین رفتن از راهروهای گلخانه ای هستند. آن ها به طور خارق العاده و با دقت بسیار قادر به تمایز و تفکیک میوه ها از سایر گیاهان هستند. در نهایت میوه های گلخانه ای توسط این ربات ها برداشت ودر باکس های مخصوص بسته بندی شوند.

واگذاری مواد گلخانه ای

این دسته از روبات ها می توانند با بهینه سازی محل قرارگیری گیاهان علاوه بر افزایش کیفیت گیاهان و میوه ها منجر به کاهش هزینه های تولید از جمله کاهش در میزان آب، سموم دفع آفات، کودها و علف کش ها گردند.

    نظرتان را بنویسید

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.*