سنسورهای هوشمند رطوبت گلدان

۵ سنسور آبیاری گلدان که می خواهند دستیار باغ و گلخانه شما باشند

این سنسورهای گیاهی می توانند به گلدان های شما متصل شوند تا گیاه شما را مجهز به هشدار کنند. در ادامه نقاط قوت و ضعف آنها را تحلیل می کنیم.

لازم به ذکر است “گلخانه و باغ هوشمند” را می توان از جدیدترین حوزه های صنعت هوشمندسازی دانست. ما به تازگی پنج سنسور در حوزه گل و گیاه را بررسی کرده ایم که همه آنها قادرند شما را از اطلاعات مربوط به گیاه و محیط رشد آنها، آگاه سازند. هدف آنها این است که با نظارت بر علائم حیاتی گیاهان، مانند سطح رطوبت و نور خورشید ، ارائه پیشنهادات مراقبتی، وهشدار در  مواقع اضطراری، شما را در تبدیل شدن به یک باغبان بهتر کمک کنند.

ولی باید دقت داشت که حقیقت کمی متفاوت از چیزی است که ما انتظار داریم.

مشاور باغ هوشمند – سنسور Koubachi

سنسور کارخانه  Koubachi (که از تکنولوژی Wi-Fi بهره می برد) یک دستگاه مستقل است که به همراه گیاه  درون خاک قرار گرفته و مستقیماً به روتر مرکزی متصل می گردد. این محصول در دو نسخه عرضه شده است: یک نسخه داخلی(indoor) و یک مدل در فضای باز و مقاوم در برابر باران (outdoor). پس از راه اندازی سیستم ، می توانید از طریق وب سایت Koubachi یا توسط برنامه iOS یا Android ، به اطلاعات حیاتی گیاهان خود دسترسی پیدا کنید.

با در نظر گرفتن مهم ترین فاکتورهای پرورش گیاه، از لحاظ تئوریک شما یک سنسور کامل همه جانبه را از Koubachi دریافت می کنید. این سنسور در حقیقت بهترین مراقبت های دستی را پیشنهاد می کند، اما پاسخگویی ضعیف و قیمت بالای آن، از میزان جذابیتش به شدت می کاهد. این سنسور به قیمت تقریبی ۱۴۰ دلار عرضه می گردد!! ولی از سوی دیگر ، برنامه رایگان Koubachi بسیار مفید است که می تواند با ارائه یک برنامه نگهداری گیاه، به شما کمک کند.

سنسور Koubachi

محافظ لحظه ای گیاه – سنسور Oso Technologies PlantLink

PlantLink فقط میزان رطوبت را اندازه گیری می کند و از نظر ویژگی ها آن را به محدودترین سنسور تبدیل می کند ، اما تنها با داشتن همین ویژگی، بسیار قدرتمند ظاهر شده است. در بین این گروه از سنسورها، سنسور PlantLink با هویت متمایز، سرعت بالا در خواندن اطلاعات، و ارائه پیشنهاد و یادآوری به کاربران، سنسوری متفاوت خواهد بود. اما باید در نظر داشت هزینه اولیه روتر مرکزی (Basestation) و لینک اول شما ۷۹ دلار است که قیمت متوسط این پک خواهد بود. با این وجود ، شما می توانید با صرف ۳۵ دلار، لینک های اضافی بخرید، که با این اوصاف سیستم PlantLink را در رده ارزانترین سنسورها قرار می دهد. این سنسور با استفاده از فرکانس رادیویی اختصاصی Zigbee به Basestation متصل شده و تبادل اطلاعات می کند. این فرکانس به دلیل مصرف انرژی کم، باعث شده سنسور PlantLink  با مصرف باتری کم تر و انرژی بهینه، در گروه کم مصرف ترین سنسورها قرار دهد.

از آنجایی که این سنسور صرفا رطوبت را اندازه گیری می کند ، شما بایستی سایر منابع خارجی (مانند میزان نور خورشید و کود) را برای مراقبت طولانی مدت، به طور جداگانه بررسی نمایید. علاوه بر این ، اگرچه بانک اطلاعاتی Oso دارای بیشترین گیاهان است، اما به دلیل عدم استفاده از تصاویر و اطلاعات کاربردی و هم چنین نرم افزار نه چندان مناسب جهت جستجو، کمترین استفاده و کارایی را دارد. با این وجود، اگر به نظارت ساده ی میزان رطوبت گیاهان خانگی یا یک حیاط کوچک، نیاز به کمک دارید ، PlantLink برای شما انتخاب مناسبی خواهد بود.

سنسور Oso Technologies PlantLink

دکتر مرکزی باغ – سنسور Parrot Flower Power

به نظر می رسد Parrot Flower Power  کمترین محبوبیت را در این گروه داشته باشد ، البته آن چنان هم بی فایده نیست. این سنسور از بلوتوث کم انرژی برای ارتباط با تلفن یا تبلت شما استفاده می کند و در حال حاضر فقط مجهز به برنامه iOS می باشد. بدون اتصال Wi-Fi ، شما جهت دریافت اطلاعات، الزاما باید در محدوده بلوتوث بوده و ضمنا اپلیکیشن نیز بایستی روشن و فعال باشد. بنابراین با این نگهبان باغ، احساس محدودیت خواهید کرد. این سنسور نمی تواند اطلاعاتی از گیاهانتان به شما دهد ، مگر اینکه در مجاورت و نزدیکی آن باشید. این سنسور با قیمت تقریبی ۶۰ دلار عرضه می گردد.

نقطه قوت Parrot ، مجموعه گسترده داده های آن می باشد. اگر یک گیاه بیمار دارید و نمی دانید منشا مشکل کجاست، یا شما یک محقق هستید که به دنبال مطالعه شرایط باغ خود می باشید ، Parrot می تواند به شما کمک کند.

سنسور Parrot Flower Power

حسگر هوشمند گل و گیاه شیائومی

این دستگاه کوچک روشنایی، دما، میزان حاصل‌خیزی خاک و رطوبت آن را اندازه گرفته و شما را از طریق اپلیکیشن مخصوص باخبر می‌سازد. از ویژگی‌های جالب این دستگاه  آن  است که اطلاعات ۳۰۰۰ نوع گیاه را در خود دارد که براساس ویژگی‌های آن‌ها شرایط مناسب رشد این گیاهان را مشخص کرده و شما را راهنمایی می‌کند. اپلیکیشن مناسب برای بهره‌بردن از حسگر گیاه شیاومی، Flower Care نام دارد که می‌توانید آن را روی سیستم‌عامل‌های اندروید و iOS نصب کنید. گفتنی است این دستگاه از باتری تغذیه می‌کند که آن را ۳۶۵ روز در حالت آماده‌به‌کار نگه می‌دارد. این محصول شیاومی برای افرادی که می‌خواهند از راه دور روی گل و گیاه خود نظارت داشته باشند، بسیار مناسب است.

نقاط ضعف:

 • قیمت بالا
 • به گفته بیشتر کاربران این دستگاه برای استفاده در ایران مناسب و کاربردی نیست
 • تنظیمات اولیه بسیار سخت و خسته کننده می باشد
 • مشکل اتصال در نسخه های چینی
 • مشکل در ایجاد ارتباط با چند حسگر در یک لحظه
 • نداشتن دقت بالا د ربرخی پارامترها از جمله دما
 • وقتی ارتباط قطع شد اتصال به سختی امکان پذیر خواهد بود.
 • اطلاعات پیش ثبت شده گیاهان برای آب و هوای چین نوشته شده که حتما با ایران فرق خواهد داشت
حسگر هوشمند گل و گیاه شیائومی

سنسور ایرانی سولاما، نبض زندگی گیاهان شما

نخستین سنسور رطوبت گل و گیاه مجهز به آلارم که حتی با تک شاخصه بودن هم می تواند بسیار کاربردی باشد. از آنجایی که بین معیارهای مهم نگه داری گیاهان، میزان رطوبت عامل مهم و حساسی به شمار می رود، لذا سنسور سولاما که برای اندازه گیری و اعلام زمان دقیق آبیاری گیاهان طراحی شده است، می تواند این  مشکل اساسی علاقمندان به گل و گیاه را برطرف کند. این سنسور  دارای ۳ مد مختلف به تناسب میزان نیاز آبی گیاهان(خشک، متوسط، پرآب) می باشد. بدین صورت که با راه اندازی بسیار ساده این سنسور، امکان تنظیم سنسور فقط با یک دکمه امکان پذیر خواهد بود.

ویژگی های بارز:

استفاده از دو طیف نور: استفاده از منبع نوری با دو طیف رنگی برای نمایش کامل رطوبت خاک

عمر باتری طولانی: کارکرد بیشتر از یکسال تنها با یک باتری (باتری CR2032)

کاهش مصرف آب: میتوانید با استفاده از سنسور رطوبت گلدان سولاما زمان دقیق را تخصیص داده و از آبیاری بیرویه جلوگیری کنید

کاهش هزینه های نگهداری: چون گیاه شما شاداب و سلامت خواهد ماند دیگر نگران مرگ آن و بیماریهای قارچی نخواهید بود

سلامت گیاه: به علت مشخص شدن زمان دقیق آبیاری دیگر گیاه شما دچار پر آبی و کم آبی نخواهد شد

قیمت مناسب: شما با کمترین هزینه میتوایند این سنسور را تهیه کنید و شادابی را به گیاهان خود هدیه دهید

نقطه ضعف: نداشتن قالب مناسب

 سنسور رطوبت سنج گلدان سولاما را از فروشگاه ما تهیه کنید. 

  نظرتان را بنویسید

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.*